Gögüs yapısı bozulan bayanlar dikkat! Bu egzersizleri düzenli uygularsanız operasyona gerek kalmadan gögüsleriniz eski formuna kavuşur..

1.Şınav Hareketi (Güzelleştirme Hareketi)

Elleriniz ve dizlerinizin üzerinde durun.

Dirsekleriniz yana doğru bakmalı. Kollarınızı dirseklerinizden büküp aşağı yukarı doğru inip çıkarak şınav çekin. Bu hareketi 2 setten 10 – 15 kez tekrarlayın. Hareketler sırasında düzenli olarak nefes alıp vermeyi unutmayın aşağı inerken nefes alın yukarı kalkarken nefes verin. Bu hareketle en çok göğüs ikinci olarak ta arka kol kaslarını çalıştırmış olacaksınız.

Bunun dışında ön omuz kaslarınız da aktif hale gelecek. Şınav, özellikle kuvvetsiz olanlar ve yeni başlayanlar için oldukça iyi bir başlangıç hareketi aynı zamanda güçlendiğiniz zaman dizlerinizi yere koymadan şınav çekmeye çalışın böylece göğüs kaslarımızla beraber bütün vücudumuzda çalışmış olur bu hareketi yaparken tüm kaslarınızı sıkın ve hissetmeye çalışınız.

2.Yana açış hareketi (Sıkılaştırma Egzersizi)

Bir sandalyeye dik olarak oturup iki elinize dumbell ya da 0.5 veya 1’er litrelik su şişeleri alın. Şimdi ‘dumbell fly’ dumbell yana açış hareketini yapmaya başlayabilirsiniz. Bu hareket için kollarınız bükülü şekilde yanlara açıp kolları kapatıyoruz kolları kapatırken göğüs kaslarınızı sıkmaya çalışın bu hareketi de yaparken kaslarınızı hissedin. 2 defa (SET) 10-15 kez tekrarlayacağınız bu hareket göğsünüzün tam açılmasını sağlıyor ve sıkılaşmasını sağlıyor.

3.Pullower Hareketi (Dikleştirme Egzersizi)

Bu hareket sandalyeye oturup, sırt üstü yatarak veya evinizde pilates topu (stabilite ball) varsa da yapabiliriz. Önemli olan burada ellerimizin ve kollarımızın duruşu elimize dumbell yada 1 litrelik su şişesi alıyoruz iki elimizle ağırlığı yada su şişesini tutuyoruz göğüs hizasından gergin şekilde kollarımız yukarıya geriye doğru kaldırıyoruz bu hareketi 2 set 10-15 tekrarla yapıyoruz ve her son tekrarda gergin şekilde geride tutuyoruz bu hareketi düzenli bir şekilde yaparsanız sarkan göğüsleri kaldırır dikleştirirsiniz.