Türkiyenin keşif uydusu göktürk 2 uydusu 18.12.2012 tarihinde çinden saat 18:00 itibari ile uzaya fırlatıldı. Göktürk 2 uydusu türkiyenen uzaydaki gözü olacak. İstihbarat ve askeri ihtiyaçlar için çalışma yapacak olan göktürk 2 uydusunun fırlatma görüntüleri ve göktürk 2 uydusunun özellikleri

Göktürk 2 Türk Uydusu Hakkında Bilgiler

Tübitak ve Tusaş tarafından tamamen türk yapımı olan göktürk 2 nin özellikler şöyle:
Türkiyenin yeni uydusu göktür 2 uydusu gerek özellikleri ile gerekse son uydunmuz olmasıyla önemi büyük.
Türk mühendislerin yapımı olan yeni uydumuzun özellikleri okubil de olacak.

Türk uydusu Göktürk 2 nin Uzaya fırlatılışı videosu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=bgQ_xqQeEgw[/youtube]

Göktür 2 Uydusunun Teknik Özellikleri

Göktürk 2 uydusu 18:26’da, 686 kilometre yükseklikteki yörüngesine oturdu. Meclis Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Özel, Göktürk-2’nin canlı yayın anını TÜBİTAK UZAY’da izledi.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından yüksek yerlilik oranıyla üretilen ve 2.5 metre çözünürlüğe sahip GÖKTÜRK-2, Türkiye saatiyle 18.12’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin Gansu Eyaleti’ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi’nden uzay yolculuğuna başladı

ÜZERİNDE 15 KATLI YALITIM BATTANİYESİ VAR

GÖKTÜRK 2 yeryüzü ile haberleşmeyi 3 adet S bant alıcı ve vericilerle gerçekleştirecek. İstihbarat amaçlı görüntüler açıktan değil, milli olarak geliştirilen kripto sistemi sayesinde şifrelenerek gönderilecek.

Uydu üzerindeki silindirik yapı, 2,5 metre çözünürlükte görüntü almaya imkan sağlayan kamerayı barındırıyor. 2,5 metre çözünürlük, yeryüzünde 2,5 metrekarelik bir objenin görülmesine olanak veriyor. Yani buradan alınan görüntülerle karayolu üzerinde giden bir araç rahatlıkla görülebilecek.

Göktürk 2 Uydusunun İlk Görüntüleri

Göktürk 2 uydusunun ilk görüntüleri yaklaşık olarak gelecek haftadan itibaren gelmesi bekleniyor. Göktürk2 uydusundan gelen ilk kareleri okubil.com da bulabilirsiniz.

gokturk-2-uydusu