dünyanın en büyük arama motoru googlenin 5.5.2013 (5 mayıs 2013) özel doodlesi Soren Kierkegaard isimli filozofun 200. yaş gününü kutlaması oldu. Dünya tarihinde önemli yeri olan Soren Kierkegaard, Google dünyada tanınmış bir çok kişiye özel doodle yaparak onların hatırlanmasını sağlıyor. Peki Soren Kierkegaard Kimdir kısaca Biyografisi

Soren Kierkegaard tam adıyla Soren Aabye Kierkegaard 1813-1855 yılları arasında yaşamış bir filozoftur. Türkçe’de adı Sörın Kirkıgor şeklinde telaffuz edilmekle birlikte filozof kişiliğinin yanı sıra tanrıbilim diğer bir adıyla Dinbilim alanında da adından çokça söz ettirmektedir. Soren Kierkegaard dindar bir babanın oğluydu. Bu sebeple din eğitimi alarak sürekli dini bir atmosfer içerisinde büyüdü. Yaşamı boyunca çocukluğunda yaşadığı bu gelişimin etkilerini hissetmiştir. Dinsel düşünceleri olan ünlü filozof sürekli din adamlarıyla ve din kuramlarıyla çatışma içine girerdi. Soren Kierkegaard bir gün mevcut Hristiyanlığın bozulmuş olduğunu ileri sürdü ve dinin yenilenmesine yönelik öneriler sundu. Diğer bir yandan teolog olan Kierkegaard, din ve tanrıyı tamamen bireysel bir konu olarak gözlemledi. Bu yolda ilerleyerek sistematik felsefenin bireyi gözardı eden bütüncüllüğünü de reddetti. Felsefesinde bireyi merkeze aldı.

sren_kierkegaards_200th_birthday

Soren Kierkegaard aslında varoluşçuluğun öncülerinden sayılmaktadır. Şöyle açıklamak gerekirse varoluşçu felsefe bir bakımdan her varoluşçu filozofta kendine özgü bir nitelik kazanarak farklı bir tanım kazanır. Felsefi özgüllüğü sebebiyle varoluşçuluğun kurucu isimlerinin başında Kierkegaard gelmektedir.. Öte yandan Nietzsche gibi bağımsız ve dizgesiz bir filozof olarak olarak da tanınmaktadır. Sürekli eleştirdiği filozofun adı Hegel’dir. Rasyonalist ve sistematik felsefe Soren Kierkegaard tarafından kabul edilemez olarak karşılanmaktadır. Varoluşçu felsefelerde görülen kavramların çoğunluğu öncül olarak Kierkegaard’da görülür: saçma, bunaltı, korku ve kaygı. Ona göre varoluş, somut ve öznel insanın yaşamıdır.Bu nedenle felsefe somut düşünmeye, yani varoluşa yönelmelidir.

soren-kierkegaard-kimdir-google-doodle-2013