Google drive daha önce duydunuzmu bilmiyorum ama şimdi duydunuz. Yıllar önce ilk çalışmaları yapılmış olan çalışma resmen google tarafından duyruldu. Peki google drive nedir ne işe yarar. Bulut teklonojisi dediğimizdede aklınıza şimdilik fazla bir şey gelmez aslında google drive bulut teknolojisinin ilk ürünlerinden google drive nedir? nasıl kullanılır? özellikleri nedir? işte kısaca google drive anlatımı ve hakkında herşey

Google Drive Son Sürüm İndirmek İçin Tıklayınız

 

Bulut Teknoloji nedir

Bir çok büyük firmanın peşinde olduğu bu teknoloji aslında bir çoğumuz sorunu olan ev iş yeri arasındaki dosya taşıma sorunu olan sistem. evdeki dosyalarınızı ya flas diske atıyorsunuz yada bir şekilde maille yolluyorsunuz. evdeki dosyalarınızı işten işteki dosyalarını evden görmek istiyorsunuz. Bunun için bu kadar uğraşmak hem zaman alıyor hemde yorucu oluyor. Flas diskler bazen bozuluyor bazen kayboluyor bazen çalınıyor gibi gibi bir sürü sorun oluyor. işte buna çözüm olarak google drive gibi online depolama sistemlerine bulut teknolojisi deniyor yani mantık olarak düşünün bulut gibi dosyalar havada asılı ve heran ulaşılabilir.

Google Drive Tanıtım Videosu

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wKJ9KzGQq0w[/youtube]

Neden Google Drive, Öne Çıkan Özellikleri Neler?

Akıllı Etiketleme Teknolojisi

Google Drive’ın en önemli ve yeni özelliklerinden biri “akıllı etiketleme” teknolojisi. Örneğin; Ankarada Kacetepe Camii’nin önünde bir fotoğraf çekildiniz, daha sonra Google kullanarak Kocatepe Camii fotoğraflarını aradığınızda, arama sonucu size kendi dosyalarınızı da arayarak fotoğrafınızı da sunuyor.

Google Drive’ın resim tanıma özelliği de bulunuyor. Bunun sayesinde coğrafi etiket kullanarak çektiğiniz fotoğrafları Drive tanıyor ve daha sonra bu yeri aradığınızda size orada çekilmiş fotoğraflarınızı da getiriyor.

OCR ile Kelime Arama

Google Drive’ın diğer bir harikulade özelliği ise OCR adı verilen “Optik Karakter Tanıma” kabiliyeti. Bunun sayesinde taranarak Drive’a gönderilmiş yazı dosyaları içinde kelime araması yapabiliyorsunuz.

Çoklu Dosya Tanıma Sistemi

Google Drive 30′dan fazla değişik dosya üstünde çalışma imkanı sağlıyor. Böylece bu dosyaları açan programlar bilgisayarınızda olmasa da tarayıcınız vasıtasıyla açıp değiştirebiliyorsunuz.

Google Drive Fiyatı Nedir?

Google drive ücretsizmi sorusunu cevabı ise hem evet hem hayır. Google Drive’ın standart 5 GB depolaması ücretsiz. Ancak daha fazlasını isterseniz 25 GB için aylık 2.49 dolar, 100 GB için aylık 4.99 dolar ve 1 TB için aylık 49.99 dolar ödemeniz gerekiyor. Paralı bir plana geçerseniz Gmail kapasiteniz de otomatikman 25 GB’a yükseltiliyor.
16 TB ye kadar destek veriyor güncel fiyat bilgileri için bu adresi kullanabilirsiniz
Storage Monthly Rate
25 GB $2.49
100 GB $4.99
200 GB $9.99
400 GB $19.99
1 TB $49.99
2 TB $99.99
4 TB $199.99
8 TB $399.99
16 TB $799.99

https://support.google.com/drive/bin/answer.py?hl=en&answer=2375123&p=mktg_pricing

Goole Drive Nasıl Kullanılır?

Gereken şey sadece bir Google hesabınızın bulunması. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra http://drive.google.com/ adresinden hizmete gidip anında 5 GB’lık bedava kotasıyla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cep Telefonunda Google Drive
Google drive nerde kullanılır diye sorarsanız hemen hemen her yerde kullanılıyor işte destekledikleri

Her yerden erişin.

Google Drive, bulunduğunuz her yerde; Web’de, evinizde, iş yerinizde ve hareket halindeyken yanınızda. Siz neredeyseniz, dosyalarınız da tam orada. Harekete ve paylaşmaya hazır. Ücretsiz 5 GB alanı kullanmaya başlayın.
Google Drive aşağıdakilerde kullanılabilir:

PC ve Mac
Chrome OS
iPhone ve iPad
Android cihazlar

Otomatik Yedekleme Sistemi

Zamanda geriye gidin.
Google Drive yaptığınız her değişikliği takip eder; bu nedenle Kaydet düğmesini tıkladığınızda yeni bir düzeltme kaydedilir. Otomatik olarak 30 gün öncesine kadar bakabilir veya bir düzeltmeyi sonsuza kadar kaydetmeyi seçebilirsiniz.