Kış meyvesi olan greyfurt,gribe karşı bir kalkan gibidir

Özellikle yemeklerden önce yenirse iştah açar. Hazmı kolaylaştırıcı özelliğinin yanısıra mikrop öldürücü ve kabızlık gidericidir. Karaciğerin çalışmasına yardımcı olarak kanı temizler, vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bağırsakların düzenli çalışmasına faydalı ve idrar söktürür. Uyarıcı bir meyve olan greyfurt bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermeye faydalı olmasının yanında stresi azaltır. Kansere karşı koruyucudur. Göğüs hastalıklarına, damar sertliği ve varislere faydalıdır.

Sigara bırakmak isteyenlere greyfurt suyu
Sadece Türkiye’de yılda 110 binden fazla kişinin ölümüne neden olan sigarayı bırakırken güne bir bardak greyfurt suyuyla başlanmasının, sigara içme arzusunu azalttığı ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırdığı biliniyor.

Güne başlarken içilecek bir bardak greyfurt suyunun sigara içme arzusunu azaltacağını ve nikotin gibi sigaradan kaynaklanan zehirli maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştıracağını ifade eden uzmanlar, birkaç gün içinde öksürük görülebileceğini de ekliyor. Öksürük sigaranın vücutta biriktirdiği zararlı maddelerin dışa atılımını sağlar, bu yüzden normal bir reaksiyondur.