Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklar da arttı.Fazla önemsemesekte grip, burun akıntısı ve halsizlikle normal yaşantımızı etkiler. Kalabalık ortamlarda çalışanların daha fazla yakalanma riski bulunur.O yüzden gribe yakalanmadan tedbir almak lazım.Neyi ne zaman tüketmemiz gerektiğini bilirsek daha sağlıklı bir yaşam süreriz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu katıldığı bir tv programında grip için nar kabuğu kürünü tavsiye ediyor.Bir miktar nar kabuğunu 2dk kaynatıp,üzerine bir miktar da karabaş otu ilave edilip 3dk daha kaynatınız.Toplam 5dk kaynaması gerek. Bu kaynayan kürü gün içerisinde 1 yada 2 bardak olarak tüketin.Bu uygulamayı hafta boyunca uyguladıktan sonra bir hafta da ara verin.
CANLI LAVANTA: Mikrop öldürücü özelliği olduğundan dolayı sık sık alıp evinizin bir köşesine koyun.Ayrıca sakinleştirici ve rahatlatıcı olduğundan dolayı rahat bir uyku uyumanızı da sağlar.
Domates suyu gözlere iyi geldiği gibi kalp büyümesi sorunu olanlar için de tavsiye ediliyor. Taze sıkılmış tercihiniz olsun.Unutkanlık sorunu olanlar içinde taze sıkılmış havuç suyu ve can eriği tavsiye edliyor.
Migrenleri olan için:Bir yemek kaşığı biberiye ve bir bardak klorsuz su. Hazırlanışı;kaynattığınız suyun içine biberiyeyi atın,9dk kısık ateşte kaynattıktan sonra, altını kapatıp süzün.B kürü uyguladığınız takdirde zamanla ağrılarınızın şiddeti azalacaktır.