Kış aylarında havaların soğuması,vücut ısısının düşmesiyle birlikte hastalıklara özellikle de gribe yakalanma riski çoğalır. Grip basit bir hastalıkmış gibi görünse de kişiyi bir hayli yorar ve ilaç tedavisini gerektirir. Gribe Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalı?

Gribe Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalı?

Kış aylarında havaların soğuması,vücut ısısının düşmesiyle birlikte hastalıklara özellikle de gribe yakalanma riski çoğalır. Grip basit bir hastalıkmış gibi görünse de kişiyi bir hayli yorar ve ilaç tedavisini gerektirir.
Çalışan bir kişi gribe yakalanınca mutlaka doktor istirahat verir ki bünye çok yorulduğu için hastalıkla mücadele gücünü kaybetmesin.

Gribe yakalanmamak için yapılacak bazı önlemler vardır.

Kışın gelmesiyle birlikte artan gripten korunmanın başında hasta olmuş yada hapşıran kişi yada kişilerle belirli bir uzaklıktan merhabalaşmak.Kış aylarında çok fazla sarılıp öpüşmemek çok önemli bir konudur. Çünkü böyle bir durumda sizin hastalığı kapmamamanız olanaksız.
Kışın sarılmadan görüşmek öenmli bir tedbirdir.

Kış aylarında pazar ve manavlarda gördüğümüz tüm sebze ve meyveleri tüketmemiz gerekir. Çünkü bu mevsimde yetişen sebze ve meyveler insan vücudu için koruyucu bir önlemdir.Özellikle C vitamini olan besinleri bol bol tüketmek gripten korunmada önemli bir aşamadır.

Hapşırdıktan sonra ellerinizi yıkamadan gözlerinize,burnunuza ve ağzınıza yada yüzünüzün herhangi bir yerine dokunmayın. Soğuk algınlığı ve grip sıklıkla yüz temasından dolayı bulaşabilir.

Hapşırırken kağıt mendile hapşırın ve hemen çöpe atın. Kağıt mendil yoksa kolunuza hapşırın.

Genelde hastalanınca yapılan tavuk suyu çorbasını sıcak sıcak bol bol tüketin.Hasta olmadan da tüketerek kendinizi korumuş olursunuz.

Yoğurt başğışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için hastalıklarla mücadele etme gücünü arttırır. Yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.

Stres ve yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatır. Zayıflayan bağışıklık sistemi de hastalıklara kolayca yakalanabilir. Kendinize dikkat edin. Yorucu bir işiniz varsa dinlenmeye çalışın.

Kıyafet seçimini dikkatli yapmak gerekir. Terleyip ter içinde kalmamaya dikkat edin.

Bol bol su tüketilmesi gerekir.

young female having a cold