Ramazan’da iftar sofraları bir başka güzel olur. Daha bir özenilir yemek yapılırken,sofralar kurulurken. Bir de tatlı vardır ki Ramazan gelse de yesek denilir. işte Ramazan’da sofraların aranan tatlısı güllaç tarifi. Güllaç Nasıl Yapılır? Pratik Güllaç Tarifi

Güllaç Nasıl Yapılır? Pratik Güllaç Tarifi

Ramazan’da iftar sofraları bir başka güzel olur. Daha bir özenilir yemek yapılırken,sofralar kurulurken. Bir de tatlı vardır ki Ramazan gelse de yesek denilir. işte Ramazan’da sofraların aranan tatlısı güllaç tarifi.

Güllaç Ramazan’ın geleneksel bir tatlısıdır.

Ramazan geldiği zaman hemen hemen her evde yapılır.

Yapımı da oldukça kolay olan güllaç, mevsim meyveleriyle de renklendirilir.

PRATİK GÜLLAÇ TARİFİ

MALZEMELER

*10 Yaprak güllaç

* 2 litre süt

* 2 su baradğı toz şeker

* Yeşil fıstık,fındık veya ceviz,isteğe göre meyve(kivi,kiraz,nar…)

YAPILIŞI

Sütü bir tencereye alıp şekeri ilave edin. Şeker eridğinde tencereyi ocaktan alın ve ılık hale gelmesini bekleyin. İsteyen bu karışıma gül suyu da ekleyebilir.

Yuvarlak fırın tepsisine parlak tarafı üste gelecek şekilde bir tane güllaç yaprağı koyup üzerine yaprağı ıslatacak kadar süt gezdirin.
Bu işlemi 5. güllaç yaprağına kadar yapın.
5. güllaç yaprağını da tepsiye yerleştirdikten sonra içine küçük küçük kesilmiş meyveleri, kavrulmuş fındığı ve yeşil fıstığı serpin. Kalan güllaç yapraklarını da teker teker tepsiye yerleştirip sütü gezdirin. Kalan sütü de en son tepsiye eşit olarak dökün. Daha sonra güllacı kare kare dilimlere kesin. Kareleri de kivi çilek gibi meyvelerle süsleyin. Güllacımız hazır. Güllacı buzdolabında 45 dakika kadar bekletip servis yapabilirsiniz.

gullac_tarifi