Gürsel Tekin chpden istifa etmesi son günlerin siyaset haberlerinden ilk sıralarda yer aldı. Herkes Gürsel Tekin istifa nedenini merak ediyordu. Ve Gürsel Tekin basın toplantısıyla neden istifa ettiğini açıkladı. Yeni partimi kuracak başka partiyemi geçecek tüm bu sorulara cevap verdi.

Cumhuriyet Halkı Partisi’nden istifa eden Gürsel Tekin, İstanbul Atatürk Havaalanı’nda açıklama yaptı ‘Yine ve yeni CHP’ diyen Tekin ‘şimdi özeleştiri zamanıdır’ dedi

“BEN UYGULAMANIN KARŞISINDAYIM, KİŞİLERİN DEĞİL”

CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Gürsel Tekin, kişilerle hiçbir sorunu olmadığını ifade ederken, “Ben uygulamanın karşısındayım, kişilerin; Ahmetlerin, Mehmet’lerin değil. CHP’den beklediğim, bütünlüktür” dedi. Tekin, “Kırgınlıklarım var ancak CHP ve Türkiye adına büyük beklentilerim de var. Bunun için her bedeli ödemeye hazırım. CHP iktidar Kemal Kılıçdaroğlu da Başbakan olmalıdır” diye konuştu.

3 Mayıs Perşembe günü istifa eden Tekin, bugün İstanbul’a gelerek Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Tekin, “İç dünyamızda huzur ararken niye CHP’de huzursuzluğun adresi olalım? Biz CHP’de ur muyuz, huzursuzluğun adresi miyiz? Kim bizi neye göre tarif edecek? Sıkıntılarımızın peşinden gideceğiz ve çözeceğiz. Bunun için 30 yıldır yollardayız. Bu noktada gördük ki birikmiş toplumsal sorunları kurumsal kimliğe sahip olan bir CHP çözebilir. CHP’de Türkiye adına bir heyecan duymak istiyorum. Mutlu, güler yüzlü insanlar görmek istiyorum. Siyasetin hedefinin normalleşme olduğunu düşünüyorum. Bu zeminin oluşmasında her zaman varım, Türkiye yoksa bizim ne anlamımız var. Hepimizden beklenen budur” dedi Türkiye’de AKP’nin 10 yıllık iktidarıyla statükoyu temsil ettiğini belirten Tekin, çarenin demokratik, halkçı yeni bir CHP olduğunu söyledi.

-“YÜREK KALP GİBİ ET PARÇASI DEĞİLDİR”

Tekin, “Yürek kalp gibi et parçası değildir. Yüreğimizi elimize alıp konuşmalıyız. Bunu bana geçmişte bir arkadaşım söylemişti, ‘sakın et parçası olan kalp ile yüreği karıştırma’ diye. Doğru, Kırgınlıklarım var ancak CHP ve Türkiye adına büyük beklentilerim de var. Yüreğimi elime alarak söylüyorum, siyasetin merkezinde yeni ve büyük bir Türkiye ihtiyacı var. Mutlu bir Türkiye tarifi ihtiyacı var. Toplumun ortak değerlerine saygı ihtiyacı var, Türkiye yüreğini arıyor. Biz CHP’nin Türkiye’nin yüreği olması peşindeyiz. Bunun için her bedeli ödemeye hazırım, itirazımın bedelini ödemeye hazırım ancak yüreğim elimde hala heyecan duyuyorum. CHP iktidar Kemal Kılıçdaroğlu da Başbakan olmalıdır” diye konuştu.

-“BENİM KIZGINLIKLARIMIN VE İTİRAZLARIMIN ADRESİ ELBETTE KENDİ PARTİMDİR”

Güdülmeye, genel gidişata itirazı olduğunu, bu itirazın bedeli varsa ödemeye de hazır olduğunu vurgulayan Tekin, “Hala heyecan duyuyorum, hiç geri durmadan. Bugün bu sözlerimin anlamı tam olarak anlaşılmayabilir. Benim kızgınlıklarımın ve itirazlarımın adresi elbette kendi partimdir. CHP benim için ailemdir, çocuklarımdır. Kişilerle hiç işim yok. Reddetme noktasında değil, var olanı farkındayım. Mutsuz bir Türkiye, mutlu bir iktidar var. Yarı aç bir Türkiye, tıka basa doyan bir iktidar var, iyi ki CHP var” dedi.

-“CHP’NİN İÇERİDE VE DIŞARIDA NORMALLEŞMEYE VE ADALETE İHTİYACI VAR”

CHP’de düne dair olayların tartışılmaması gerektiğini belirten Tekin, “CHP’ye bugünün Türkiye’si üzerinde bakalım. CHP’nin içeride ve dışarıda normalleşmeye ve adalete ihtiyacı var. Tespit edici değil, belirleyici politikalara ihtiyacımız var. Bu anlamda üzerime düşen her zaman yaptım, yapmaya da devam edeceğim. Eleştirilerim ve tavrım bu noktada değerlendirilmelidir. CHP iktidarı sadece Türkiye’de değil, bölgede de, dünyada da mutluluk getirecektir” dedi.

-“BENİM HİÇBİR YERDE ADAYIM OLMADI”

Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tekin, İstanbul İl Kongresinde, genel başkalık için, Genel Merkeze alternatif kendisinin bir adayı olup olmadığı yönündeki soru üzerine, “Kamuoyuna, basına yansıdı ama benim bunu en iyi yol arkadaşları bilir; 30 yıllık siyaset yaşamımda ayrıştıran bir siyasetçi olmadım. Parti yöneticilerinin görevi ayrıştıran değil, bütünleştirendir. Benim hiçbir yerde adayım olmadı. İstanbul’da itirazlarım neyse, Hatay“da da aynı itirazları etmişim. Urfa’da itirazlarım beyse, Adana’da da aynı itirazı yapmışım. Ben uygulamanın karşısındayım, kişilerin; Ahmetlerin, Mehmet’lerin değil. CHP’den beklediğim, bütünlüktür. Bu birlik, bütünlük anlayışı geçmiş dönmede, bizi yüzde 40’lara çıkarmıştır. Bizim beklentimiz, arayışımız budur” dedi.

-“28 ŞUBAT GÜNÜ DE FARKLI DÜŞÜNEN BİR CHP’LİYDİM”

Tekin, istifasında İstanbul İl Başkanlığı seçimlerinin yanı sıra Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Nihat Matkap’la yaşadığı sorunların da etkili olduğu yönündeki iddiaların sorulması üzerine, “Benim kişilerle hiçbir sorunum olmamıştır. Geçmiş döneme de baktığınızda elbette farklı düşüneceğiz. Ben 28 Şubat günü de farklı düşünen bir CHP’liydim. Bunun canlı tanıkları, bugünkü AKP’lilerdir. O gün Sayın Erbakan’ın millet iradesinin millet iradesinin gasp edildiğini söyleyen ve buna itiraz eden CHP’liyim. Kendi partimin içinde de bu sorunlar varsa elbette itiraz edeceğim. 30 yıl yaşamım buradan geçti. Gençlik Kollarından bu yana gelmişim, aile içinde bunlar olacak. Ama benim hiç kişiyle bir sorumun yok, sistemle genel gidişatla ilgili sıkıntılarım var. Onu da Sayın Genel Başkanımla paylaştım. Siyaset sadece Genel Başkan Yardımcısı olarak yapılmaz. Geçmiş dönemlerde, il başkanı, ilçe yöneticisi, belediye başkan vekilliği, bugün de Milletvekili olarak yoluma devam edeceğim, partime katkı sunacağım, her zaman da Sayın Genel Başkanımı yanında olacağım” dedi.

-“BENİM KİŞİSEL TALEBİM YOK”

Tekin, bir soru üzerine iddia edildiğinin aksine Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile yeni bir siyasi parti kurma çalışması içinde olmadığı belirterek, “Ben 16 yaşında siyasete CHP’de başladım. CHP 28 Şubat’ın bedelini ödeyip barajın altında kaldığında dimdik yine o gün CHP’deydim. 30 yıllık sürece baktığınızda hiç zigzaglarım olmamıştır, hiç arayışlarım da olmamıştır” dedi.

Tekin, bir soru üzerine İstanbul’a gelişinde farklı bir neden aranmaması gerektiğini savunurken, bunun haksızlık olacağını, kendisinin İstanbullu olduğunu ve her hafta geldiğini söyledi. Parti içi seçimlerin de çok kritik olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Tekin, “Benim arkadaşlarımdan kişisel olarak bir talebim yok, ben yönetici olan arkadaşlarımdan da İstanbul adeta bir rant merkezi haline dönüşmüş, talan ediliyor, bu konuda mücadele etsinler istiyorum. Ban, Ahmet’e, Mehmet’e yakın olsun istemiyorum. Hayatımın hiçbir alanında delege pazarlığı içinde olmadım. Benim itirazım genel gidişat” dedi.

-“AĞABEYİMİ RET Mİ EDİYORUM?”

CHP’nin elbette aile içindeki sıkıntılarını aktaracağını söyleyen Tekin, “Biz CHP’yiz, AKP değiliz, itaatçi bir parti değiliz. Nasıl ki aile içinde sıkıntılarımı annemle, babamla, ağabeyimle itiraz edip paylaşıyorsam, parti içerisinde de, dün yaptığım gibi, sadece bugün yapmıyorum. Dün de aynı itirazlarım vardı, keşke hiçbirin de haklı çıkmasaydım” dedi. Tekin, dile getirdiği itirazlarının da düzeleceği inancı içinde olduğunu ifade etti.

Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “ağabey-kardeş ilişkisi içerisinde bir kırgınlığım var” şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de, “Elbette olabilir, benim ağabeyimle de zaman zaman kırgınlığım olabiliyor, ağabeyimi ret mi ediyorum? Olabilir, bu sorunlar aile içinde giderilecektir” dedi.

Tekin, “Ankara’ya geri dönecek misiniz?” sorusuna da, “Milletvekiliyim, ne demek ‘Ankara’ya dönecek misiniz.’ Tabi ki döneceğim, Pazartesi günü” cevabını verdi.

ANKA