Gusül lügatte bir şeyi temiz ve temizleyici su ile yıkamak demektir. Dini terim olarak ise iğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın bütün bedeni yıkamaktır. Gusül Abdesti Nasıl Alınır? Gusül Abdestinin Önemi

Gusül Abdesti Nasıl Alınır? Gusül Abdestinin Önemi

Gusül lügatte bir şeyi temiz ve temizleyici su ile yıkamak demektir. Dini terim olarak ise iğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın bütün bedeni yıkamaktır.

gusletmeyi gerektiren haller olduğunda kadın ve erkeğin üzerine gusletmek farzdır. Gusül cünüp olunduğunda ve kadınlar adet ve lohusalıktan temizleneceklerinde üzerlerine farzdır. Allah Maide Suresi 6. ayette “Eğer cünüpseniz iyice yıkanıp temizlenin” buyurur.

Bazı durumlarda gusül abdesti almak sünnettir. Bu durumlar şunlardır: -Cuma gününde, bayramlarda, hac ve umrede ihrama girerken, arefe günü vakfe yapmak için, günahlarından tevbe etmek isteyen kimsenin, cenaze yıkayan kimsenin, Berat ve Kadir gecelerine kavuşmaktan dolayı da yine gusletmek sünnettir. Bu hallerin dışında ihtiyaç duyulan her zaman yıkanmak müstehaptır.

Guslün farzı üçtür: 1-Ağza su alıp boğaza kadar ulaştırarak, mümkünse gargara yaparak temizlemek 2-Burna su çekerek temizlemek 3-Bütün bedeni kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak

Gusül şöyle alınır: Gusül almak için kapalı bir yer tercih edilir. Günümüzde banyolar bu vazifeyi görüyor. Mümkünse avret yeri bir örtü ile örtülür. Avret mahalli açıkken kıbleye dönülmez. Gusle başlarken besmele çekilir ve niyet edilir. Sonra eller yıkanır. Dileyen dişlerini yıkar, misvaklar. Bu sünnettir. Bedenimizde bir pislik varsa önce o temizlenir. Daha sonra avret mahalli ve uyluklar yıkanır. Sonra namaz abdesti gibi abdest alınır. Abdest esnasında ağza bol su alınır ve çalkalanır. Burna bol su çekilir ve burun iyice temizlenir. Sonra baş üç defa su dökülüp ovarak yıkanır. Daha sonra sağ omuzdan başlanarak bedenin sağ tarafı, sol omuzdan başlanarak bedenin sol tarafı yıkanır. Yıkanırken göbek oyuğu, küpe delikleri, saç ve sakal arası daha dikkatli temizlenir. Vücudun girintili ve kırışık yerlerine suyun iyice girmesi sağlanır. Ayağımızın altında su birikmişse, en son ayaklar yıkanır. Temiz bir havlu ile kurulanılır. Mümkün mertebe çabuk davranılarak avret yerleri örtülür ve giyinilir. Gusül abdesti böylece bitmiş olur. Allah bizleri günahlardan korusun. Emirlerini hakkıyla yerine getirebilmeyi nasip etsin. Amin.

gusul_abdesti_nasil_alinir_guslun_onemi