Hamilelik gerçekten çok önemli bir süreçtir. Bu süreç içinde anne ne yer ne yaşarsa bebek de etkilenir. Anne hem yediklerinin sağlıklı olmasına dikkat etmeli hem de yaşadıklarına çok dikkat etmelidir. Anne adayı kendi zevkine göre yememeli bu süre zarfında bebeğinin sağlıklı olması için yediklerinde seçiçi olmalıdır. Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Kuralları

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Kuralları

Hamilelik gerçekten çok önemli bir süreçtir.

Bu süreç içinde anne ne yer ne yaşarsa bebek de etkilenir.

Anne hem yediklerinin sağlıklı olmasına dikkat etmeli hem de yaşadıklarına çok dikkat etmelidir.

Anne adayı kendi zevkine göre yememeli bu süre zarfında bebeğinin sağlıklı olması için yediklerinde seçiçi olmalıdır.

Anne adayı sebze ve meyveyi bolca tüketmelidir. Ama hangi mevsimdeyse o mevsimin sebze ve meyvesini yemesi sağlıklı olanıdır.

Sebze ve makarna haşlama sularını atmamaları gerekir. Bu suları çorba ya da yemek yaparken kullanılması güzel olur. Vitaminleri lavaboya atmamış tüketmiş olursunuz.

Yemek yerken mutlakaC vitamini bol olan sebzeleri tüketmeye çalışın. Bunların başında da maydanoz, kıvırcık, roka, biber, domates geliyor. Ama kış mevsimindeyseniz domatesi hormonsuz bulmaya çalışın ya da kesinlikle tüketmeyin.

C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu,mandalina,portakal suyunu da yemeklerde içebilirsiniz.

Hazır gıdalardan,konserveden ve bekletilmiş besinlerden uzak durun.

Besinlerin hepsinden yemeye özen gösterin. Sevmediğiniz sebze ya da meyveyi yemeye çalışın. Bunu sadece bebeğiniz için yapmalısınız,bebeğinizin sağlıklı gelişimi için önemli bir durumdur.

Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durunuz. Pasif içiçi olmamaya özellikle dikkat ediniz.

Aşırı yağlı,şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih ediniz.

Hazır meyve suları yerine evde yapacağınız az şekerli komposto,limonata, taze meyve suyu, ayran, süt tercih edebilirsiniz.

Sütü zaten kesinlike günlük tüketmeyi ihmal etmeyin.

Yağlı yemeklerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Özellikle kızartmalardan aşırı yağlı yemeklerden,aşırı yağlı et yemeklerinden uzak durun.

hamilelikte_saglikli_beslenme_kurallari