Hamilelikte çok sık rastlanan ve tehlikeli bir durumdur.Anne karnında ölen bir bebek düşerek veya operasyonla alınabilir.Ancak anne karnındayken bebek neden ölür? Düşük olma sebepleri nelerdir?

DÜŞÜK OLMA SEBEPLERİ NELERDİR?

Gebelikte düşük nedenleri bebeğe,anneye veya babaya bağlı olabilir.Daha çok gebeliğin ilk 3 ayında rastlanan düşüklerde bebekte genetik anormallik olma ihtimali daha yüksektir.Bu tür genetik sorunlar sebebi ile düşük olan gebeliklerde doğum olsa bile zaten sağlıklı olmayan,zeka geriliği ve kalp hastalığı gibi ciddi problemlerde seyreden gebeliklerin büyük kısmı ilk 20 hafta kendiliğinden sonlanır.Düşük sebepleri içinde özellikle ilk 3 ayda aşırı radyasyon,bazı enfeksiyonlar,toksik etkili bazı kimyasal madde ve ilaçlar kan uyuşmazlığı ve bebeğin gelişiminde çok önemli olan plasenta anormallikleri de düşük sebepleridir.
Anneye ait enfeksiyonlar,rahim ağzı sorunları,kızamıkçık virüsü ve daha çok sayıda mikrobiyolojik nedenler gebelikte düşük nedenleri ve bilinen düşük sebepleridir.
Sistemik hastalıklar özelliklede annede mevcut böbrek hastalıkları,şeker hastalığı tiroid guatr bozuklukları,bazı hormonal bozukluklar,rahimde mevcut yapısal bozukluklar ve miyomlar,rahim ağzında yetmezlik,psikolojik stres gibi pek çok faktör gebelikte düşük nedenleri arasındadır.
Düşük sebepleri arasında ise babaya ait nedenlerde ise sperm anomalileri ve spermde olan bozukluklar etken olabilir.