Karında oluşan çatlaklar bayanların görmekten çok fazla hoşlanmadıkları bir durumdur.

Anne karnındaki bebek 12. haftadan itibaren pelvis kemikleri arasından çıkarak karında yukarı doğru büyümeye başlar. Ancak elle rahimin hissedildiği dönemler yaklaşık 5. aylar civarındadır. Aynı şekilde bebek hareketleri de bu haftalarda hissedilir.

Karına doğru büyüyen rahim 6. aylar civarında göbek hizasına kadar çıkar. Bu dönemden sonra cilt altı bağ dokusu gerilmeye başlar ve bir süre sonra da yırtılmalar oluşabilir. Çoğul gebeliklerde rahim daha büyük boyutlara ulaşacağı için yırtılma olasılığı daha fazladır. Cilt altındaki bağ dokusunda oluşan bu yırtılmalar dışardan kırmızı renkte çatlamalar olarak görülebilir ve stria olarak adlandırılır.

Çatlamalar direk olarak kadının cilt rengi ve cilt altı yapısıyla ilgilidir. Beyaz tenli bayanlarda çatlak görülme olasılığı daha yüksekken, buğday tenli ve esmer kadınlarda risk daha azdır. Çatlakların önlenmesi için birçok krem geliştirilmiştir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanılan ürünler arasında (badem yağından başlayarak geliştirilmiş en yeni ürünlere kadar) karşılaştırmalı çalışmalar olmadığı için en iyisinin ne olduğuna dair kesin kanıt yoktur.

Kremlerin kullanımına 5. ay civarında başlanabilir ve cilt nemlendirilerek kuruluk giderilebilir. Ayrıca bu dönemde karın eksersizleri yapılması hem kaslarda hem de ciltte esnekliğin artmasına neden olabileceği için çatlak riskini azaltmaktadır.

Diğer önemli bir konu da gebelikte alınan kilolardır. Ortalama olarak gebelikte 10-12 kilo alınmaktadır. Bunun üzerinde alınan kilolar gerilmeyi ve cilt altında yağın artmasına neden olacağı için çatlak olasılığını da artıracaktır. Ancak en önemli çatlak oluşmasında en önemli noktanın kadının genetik özellikleri olduğu unutulmamalıdır. Bazen maalesef ne yapılırsa yapılsın çatlamalara engel olunamamaktadır.

Doğumdan sonra çatlakların rengi değişerek kırmızıdan gümüş rengine dönüşür. İlk 6 ay içersinde çoğu gerileyerek ince bir çizgi haline dönüşebilir. Çatlakların giderilmesi için kullanılan kremler de mevcuttur ancak oluştuktan sonra tedavi etmek yerine oluşmadan önlemeye çalışmak daha etkili olmaktadır. Lohusalık döneminde dengeli beslenme ve eksersiz yapılması iyileşmeyi hızlandıracaktır. Bu dönemde en çok gözlediğimiz sorunlardan biri annelerin süt verdiklerini belirterek aldıkları kalori miktarını artırmalarıdır. Önemli olan lohusalık döneminde sıvı alımını dengede tutmaktır. Besin alımının artırılması süt yapımını ya da kalitesini artıran bir faktör değildir. Bayanların bu dönemde aşırı kilo almamaya da dikkat etmeleri gerekir, daha sonra alınan bu kiloları vermek zorlaşmaktadır. Doktorlar sitesi.com Op Dr. Meriç Karacan