Hamileliğin ilk ayları yatma şekilleri hiç sorun olmaz. Mide bulantısı ve istifralar olmazsa hamileliğin en rahat ayları ilk aylardır. İlerleyen aylarda bebek büyüdükçe anne adayı da bazı sıkıntılara maruz kalacaktır. Hamilelikte Yatış Pozisyonları Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Yatış Pozisyonları Nasıl Olmalıdır?

Hamileliğin ilk ayları yatma şekilleri hiç sorun olmaz. Mide bulantısı ve istifralar olmazsa hamileliğin en rahat ayları ilk aylardır. İlerleyen aylarda bebek büyüdükçe anne adayı da bazı sıkıntılara maruz kalacaktır.

Bunlardan birtanesi büyüyen karınla birlikte yatma sorunu başlar.

Yüz üstü yatmak zaten bebek açısından oldukça tehlikeli bir durumdur. Tüm yük bebeğe verildiğinden bu yatma pozisyonundan kesinlikle kaçınılması gerekir.

Sırt üstü yatmanın da ana toplar damar sistemine baskı yapar ve kirli kanı bacaklardan kalbe geri getirir. Bu durum da zor nefes alma,daralma,fenalık hissi meydana getirir.

Sağ yana yatmanın sakıncası da; karaciğerin vücudumuzun sağ yanında olmasından dolayıdır ki, sağ yana yan yatış karaciğere baskıyı arttırır.

Hamileyken sol yana yatmak önerilen bir yatış pozisyonudur. Çünkü bebeğe maksimum kan akışı sağlanır ve annenin böbrek fonksiyonları artar.

En rahat yatma pozisyonu sol yana yatıştır. Sol yana yatıp,dizleri hafif karna doğru çekip,dizlerin arasına ince yumuşak bir yastık koyarak en rahat uykuyu çekebilirsiniz.

Sol yana yatmak bu zamana kadar yapmadığınız bir şekil olabilir.Genelde sağ tarafa dönüp yatmaya alışık olanlar,hamilelik süresi boyunca kesinlikle bu alışkanlıklarını terketmelilerdir.

hamilelikte_yatis_pozisyonlari_nasil_olmali