Hamurişi gerçekten beceri isteyen bir iştir. Herkes hamur yaparken istenilen kıvamı yakalayamaz. Bunun için beceri,tecrübe ve bilgi gerekir. Hamurişi yapmanın püf noktalarını bilerek uygulamak daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Hamurişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Hamurişi Yapmanın Püf Noktası

Hamurişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? Hamurişi Yapmanın Püf Noktası

Hamurişi gerçekten beceri isteyen bir iştir.

Herkes hamur yaparken istenilen kıvamı yakalayamaz.

Bunun için beceri,tecrübe ve bilgi gerekir.

Hamurişi yapmanın püf noktalarını bilerek uygulamak daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Hamur yaparken mayalı,mayasız,kabartma tozu ile yapılabilir.

* Mayalı hamur yapacağınız zaman bütün malzemelerin oda sıcaklığında beklemiş olması işin püf noktalarından birtanesidir.

* Un da çokönemlidir. Bayatlamış un gerçekten fiyasko bir sonuç verir size.

* Hamurişi için hatap ununu şiddetle tavsiye ederiz.

* Yaş maya kullanacağınız zaman buzlukta beletip kullanmayın. Yaş mayayı aldınız gün kullanmaya dikkat edin. Bekletilen mayanın verimliliği düşer.

* Kuru maya yaş mayaya göre raf ömrü daha uzundur. Hamurişi yaparken yaklaşık 1- yada 1,5 yemek kaşığı toz maya yeterli olacaktır. Kullandıktan sonra paketin ağzını mümkün olduğu kadar sıkı kapatın yoksa işlevini kaybeder.

* İnstant pratik ve tek kullanımlık olduğu için tercih edilen bir maya çeşididir. Tek kullanımlık olduğu için bayatlama derdi olmaz.İyi sonuç almak isteyenler için tavsiye edilir.

* Mayalı hamur yaptığınız zaman hamurun üzerine nemli bir bez öreterek 15 dakika dinlendirmelisiniz.

* Hamura şekil verip tepsiye dizdikten sonra büyük bir poşetle kapatınız. Mayalanma işlemi sırasında havayla temas etmesi mayalanma işlemini geçiktirir. 1 saat böyle mayalanmasını bekleyin.

* Yumurta sürme işlemini de mayalanma işlemi bittikten sonra yapın.

* 180 Derecede pişirebilirsiniz.