İnsanoğlu için beyin çok önemlidir. Diğer canlılarla insan arasındaki en öenmli fark beynidir. Tükettiğimiz birçok gıda hatta alışkanlık haline getirdiğimiz birçok besin beynimize çok zarar veriyor. Kısa sürede etkisini göstermese yıllar sonra gelebilecek hastalığa erken davetiye çıkartabilir. Hangi Gıdalar Beyne Zarar Verir?

Hangi Gıdalar Beyne Zarar Verir?

İnsanoğlu için beyin çok önemlidir. Diğer canlılarla insan arasındaki en öenmli fark beynidir. Tükettiğimiz birçok gıda hatta alışkanlık haline getirdiğimiz birçok besin beynimize çok zarar veriyor. Kısa sürede etkisini göstermese yıllar sonra gelebilecek hastalığa erken davetiye çıkartabilir.

Özellikle de zihinsel rahatsızlıklar ortaya çıkar. Beyne zarar verecek gıdalardan uzak durmaya çalışmalı, zihinsel bir sorun yaşamamak için beyni geliştirecek aktiviteler yapılması gerekmektedir.
Beyne zarar veren gıdalar arasında malesef çocukların olduğu kadar büyüklerin de çok sevdiği şekerlemeler geliyor. Şeker ve şekerli gıdalar hafızayı zayıflatır,öğrenme zorluğu çektirir.
Trans yağların vücuda özellikle kalbe ne kadar zararlı olduğunu biliyoruz. Ama aynı zamanda beyne de çok zararları var. Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür,felç riskini arttırır,Alzheimer benzeri etkileri de göstermeye başlar.

Kızarmış ve işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler.
Tuzun fazlası vücuda zararlı bir de beyne de zararı var. Tuzun içindeki yoğun sodyum düşünme yeteneğini zayıflatır,zekayı da gerilettirir.

Yapay tatlandırıcılar uzun süreli kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.

Sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinler tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler sinir sistemini tahrip eder.

İşlenmiş gıdalar gibi önceden pişirilmiş gıdalar da ileriki yaşlarda Alzheimer´a neden olur.

Nikotinin beyne zararı da kaçınılmazdır. Kılcal damarları tıkadığı için nörotransmitterlerin üretilmesine engel olur ve işlevini engeller… Bu da sinir sistemini tahrip eder.

Fast Food içindeki katkı maddelerinden dolayı beyne zarar verir, öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına da yol açar.

beyne_zarar_veren_gidalar-nelerdir