Osmanlı Devletinde sarayda harem adı verilen bir bölüm vardır. Bu bölümü padişahın annesi yönetirdi. Haremde sarayın hanım, çocuk ve hizmetçilerinin kalırdı. Harem denince ilk akla güzellik gelir. İşte haremin güzellik sırları. Haremde güzellik için neler yapılırdı?

HAREMİN GÜZELLİK SIRLARI

*Banyoda kesinlikle keselenirlerdi. (Kese peeling etkisi yapmaktadır)

*Sabun en önemli malzemedir. Bu yüzden sabun büyük bir sektör haline gelmiştir.Kişinin isteğine göre sabun yapılırdı.

*Saçlar sabunla yıkandığı zaman sertleşmesin diye yumuşatıcı olarak hatmi ve ebegümeci kullanılırdı.

*Cilt bakımında kil kullanılırdı.

*Cilt bakımında yağ da kullanılırdı. Banyodan sonra keselenen cilt çabuk buruşur,bu yüzden banyodan hemen sonra cilde ince bir tabaka halinde yağ sürülürdü.

*El,tırnak bakımında ise zeytinyağı ve susam yağı bitkilerle birlikte kullanılırdı.

*Gül yağı ve gül suyu çok kullanılırdı. Sarayda tonlarca gül suyu getirilirdi.Çünkü gül suyu cildi temizler, nemlendirir, kırışıklıkları giderir.Cilt hastalıklarına ve yaralara da iyi gelir. Hatta Osmanlı gül yağını ruh hastalıklarının tedavisinde kullanmış. İbn-i Sina’nın bile gül yağı kullandığı söylenir.

*Haremin en önemli güzellik sırrı limondur.El ve yüzleri için beyazlatıcı olarak kullanılırdı. Limon antiseptiktir ve içinde şeker vardır, yüzü besler, gerginleştirir ve yaraları iyileştirir.

*Genel olarak sarayda genç ve güzel kalabilmek için;
yemeklerine çok dikkat ederler,kesinlikle çok fazla yemek yemezlerdi. Özellikle de ilkbaharda çok az yenilir, yenilenler de bağırsakları ve kanı temizleyecek sebzeler olurdu. Mesela, kiraz kanı temizlediği için çok yeniyordu. İlkbaharda müshil ya da tuzlalardaki tuzlu sular içilerek bağırsaklar temizleniyordu.