Saadet partisinden ayrılarak yeni bir oluşuma giden halkın sesi partisi bugün resmen son toplantısını yaparak kapandı. peki has parti neden kapandı. Has partinin kapanmasına ilişkin bilgiler ve has partinin geçmişi hakkında geniş bilgi vereceğiz işte 2 yılını doldurmadan kapanan has parti

1 Kasım 2010 tarihinde Ankara’da, Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un başlattığı “Medeniyet Siyaseti Hareketi”nin çalışmaları sonucunda kuruldu. Kurucu Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, kısaltması “HAS Parti” olan partinin amblemi; adalet ve medeniyet güneşidir ile yol çıkan has partinin ömrü kısa sürdü.

Partinin ilk olağan büyük kongresi kuruluşunun 28. gününde “Halkın Sesi İktidara” sloganı ile 28 Kasım 2010 tarihinde Ankara Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen kongrede 210 delegenin 207’sinin desteğini alan Numan Kurtulmuş genel başkanlığa seçildi. 235 kişiden müteşekkil olan Kurucular Kurulu’nda HAS Parti ile ilk defa siyasete girecek isimlerin yanı sıra, daha önce bakanlık yapmış 6, milletvekilliği yapmış 37 ve il belediye başkanlığı yapmış 4 isim yer aldı. Has Parti kurucular kurulundaki isimlerin bir diğer özelliği de eğitim alanında. Kurucu üyelerinin yüzde 89’u en az bir üniversite mezunu ve kurucuların yüzde 23’ü yüksek lisans veya doktora derecesine sahip. Kurucular kurulunda 29 avukat, 26 mühendis, 21 akademisyen, 17 eğitimci, 12 yönetici ve 10 doktor bulunuyor.

Has Parti Kapanmadı Akp İle Birleşti

Bütünleşme Süreci 12 Temmuz 2012’de AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kurtulmuş’a AK Parti ile HAS Parti’nin bütünleşmesini teklif etmiştir. İki partinin yetkili organlarınca alınan karara göre bir bütünleşme süreci başlamıştır.

Sonuç olarak 2 yıl içinde has parti ak partiye katılarak ömrünü tamamladı.

Kısaltma HAS Parti
Genel Başkan Prof. Dr. Numan Kurtulmuş
Genel Sekreter Dr. Kazım Arslan
Kurucusu Prof. Dr. Numan Kurtulmuş
Kuruluş tarihi 1 Kasım 2010
İdeoloji Maneviyatçılık
İslamcılık
Sosyal adaletçilik
Anti emperyalizm
Anti kapitalizm
Resmî renkleri Mavi, beyaz, sarı