Hasta yakınına baktığı için çalışamayan kişiler de artık emekli olabiilecek. Hasta yakınına bakmak zorunda olup çalışamayan kişilere emekli olma imkanını verilecek. Hasta yakınına bakanlar nasıl emekli olacak? Hasta yakınına bakanlar emekli olabilecek mi?

HASTA YAKININA BAKANLAR NASIL EMEKLİ OLACAK?

Yaşlı ve özürlü yakınına baktığından dolayı çalışamayan kişiler artık sosyal güvenlik kapsamına alınacak.
Şuan taslak halinde olan çalışmaya göre evde bakım yardımı alan 362 bin kişinin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak.
evde bakım yardımı alan 362 bin kişinin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlerle anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bakımını üstlenen kişilerle ilgili önemli bir çalışmayı gündemine aldı. Taslağa göre, yaşlı ve özürlü yakınına kendisinden başka bakacak kimsesi olmayan, bu nedenle başka bir işte çalışamayan ve evde bakım yardımı alanlar “sosyal güvenlik” kapsamına alınacak. Bu kişilerin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak. Uygulamadan evde bakım parası alan 362 bin kişinin yararlandırılması hedefleniyor.
Özürlü ve yaşlılar için hazırlanan 2011-2013 yıllarını kapsayan eylem planında 9 milyon özürlünün “ağır özürlü” olma şartı aranmaksızın “bakım sigortası” sistemine geçirilmesine yönelik başlatılan çalışma kısmi olarak sürdürülürken, sosyal güvence modelinin çok daha acil bir öncelik olduğunda karar kılındığı öğrenildi. Mevzuatın tamamlanmasının ardından uygulamanın en geç 2013’te hayata geçirilmesi planlanıyor. (Sabah)