Türkiyede hergün yüzlerce belkide binlerce ev soyuluyor. Hırsızlara karşı alınacak bir çok tedbir evinizi korumaya yardımcı oluyor. Evinizi korumak için üzerinize düşen bir kaç görev var bunun haricinde zaten hırsızlar gireceği eve yada iş yerine giriyorlar zaten. Emniyet Genel Müdürlüğünden Hırsızlara karşı alınacak önlemler şöyle sıralanıyor.

Hırsızların öncelikle posta kutusu dolu olan daireleri ve semt pazarlarının kurulduğu günlerde, pazar civarında bulunan evleri tercih ettiğine dikkat çeken Asayiş Daire Başkanlığı’nın önerilerinden bazıları ise öyle sıralanıyor:

  • Apartman sakinleri, yönetici ve özellikle kapıcının apartmana giren çıkan yabancılara karşı duyarlı olmaları gerekir.
  •   Hırsızlık olaylarında parmak izi ekipleri olay yerini tetkik edinceye kadar suç yerinin karıştırılmaması, muhafaza altına alınması, olay yerinde birakılacak parmak izlerinin bozulmamasına dikkat edilmelidir.
  • Evinize geldiğinizde camınızın kırıldığını ya da kapınızın aralık olduğunu fark ederseniz, evinize giren şahıs ya da şahıslar hala içerde olabileceğinden eve girmeyiniz.
  •  Yalnız yaşayan bir bayan iseniz, kapınızda ve telefon rehberinizde adınızın ilk harfiyle soyadınızı kullanınız. Böylelikle yabancı biri o adreste bir kadının mı yoksa erkeğin mi oturduğunu anlamayacaktır.
  • – Yeni bir eve taşındığınızda mutlaka kilitleri değiştiriniz.
  • – Telefona cevap verirken numaranızı söylemeyin. Sizi arayan kişi yanlış numara aramış olduğunu söyleyerek, numaranızı sorarsa kendi numaranızı söylemeyip aradığı numarayı tekrar etmesini isteyin. Asla kendiniz hakkında bilgi vermeyin ve evde yalnız olduğunuzu söylemeyin.
  • Gecenin ortasında ayak sesleri duyarak uyandığınızda ne yatmaya devam ederek uyuyor süsü verin, ne de hırsıza karşı koyun. Her iki davranış da risklidir. Işığı yakarak ve hareket ederek çok ses çıkarın, kendi kendinize olsanız bile hayali arkadaşla yüksek sesle konuşuyormuş gibi davranın. Bir çok hırsız, riskle karşı karşıya gelmektense boş elle kaçmayı tercih eder.
  • Yanlız başına, toplu yerleşim yerlerinden uzak meskenler hırsızların tercihidir. Bu tür evlerin kapıları güçlü menteşe ve sürgülerle donatılmalıdır. Çelik kapı veya kapı çerçevelerinin çelik destekli olmasında fayda vardır.
  • Kapınızın önünde şüpheli sesler için en iyi savunma kapı gözetleme deliğinden dışarıyı kontrol etmeniz ve kapı zincirini takılı tutmanızdır. Unutmayın dışardakinden şüphe duyuyorsanız dışarıda kalmasını sağlayın, kapınızı tamamen açmadan önce yabancıların kimliklerini göstermesini isteyip kontrol ediniz.
  • Eğer gelen kişi polis, gaz veya elektrik şirketinden geldiğini iddia ediyorsa kimliğini kontrol etmekle kalmayıp polis merkezini veya şirketlerin merkezine telefon ederek kimliklerini teyit ettirin ve emin olun. Sakın size verdiği numaraları arayarak teyit etmeye çalışmayın, bu bir komplo olabilir. Kendi ajandanızdaki numaraları kullanın, ayrıca siz telefon ederken yabancının dışarda beklemesine ve kapınızın kapalı olmasına dikkat edin.

evde-hirsizlara-karsi-onlemler