Bir çok türk filmine hatta şarkılara konu olan almanya treninin aslında bir sırrı vardı. Bu sır Hitler’in 1935’te koyduğu otobüs yasağıydı. Almanyada toplu taşımalar çoğunlukla trenle yapılıyordu. Almanya treni ünlüdür bilirsiniz. Almanyada otobüs yasağının kalkmasıyla 2 türk firmasıda almanya için kolları sıvadı

Almanyada Otobüs Yasağının Kalkması

1935 te hitlerden gelen otobüs yasağı 1 Ocak 2013’te kalkıyor. Yıllık 140 milyon yolcu kapasiteli Almanya pazarına 2 türk firması Kamil Koç ve Ulusoy 20’şer otobüsle girişimde bulunmaya hazırlanıyor.

Almanyada 77 yıllık bir devir sona eğriyor. Kara taşımacılığında otobüsleri serbest bırakacak yeni dönem Türk otobüs işletmeciler için yeni bir fırsat yarattı.

5 yılda 100 milyon euroluk ciro hedefleyen şirketler pazarda İngiliz ve Fransız devlerle yarışacak.

Ünlü Alman lider Adolf Hitler’in ülkedeki demiryollarını güçlendirmek üzere otobüs taşımacılığını yasaklaması nedeniyle 1935’ten bu yana Almanya’da toplu taşıma sadece trenle yapılıyordu. Alman hükümeti 2007’de taşımacılığın liberalleşmesi yönünde bir karar çıkardı.

Almanya parlamentosunda onaylanan yeni kanuna göre ülkede yeni yılın ilk gününden itibaren otobüs taşımacılığı özel sektöre serbest hale geldi. Artık 200 euroluk lisans parasını ödeyen tüm şirketler belli kalite kriterlerini doldurdukları takdirde Almanya’da otobüs işletmeciliği yapabilecek.

Hangi Otobüs Firmaları Almanyaya Gidece

Kamil koç ve ulusoy firmalarının almanya pazarına giriş yapmasından sonra ilk akla gelen soru acaba türkiye – almanya otobüs seferleri yada almanya-türkiye otobüs seferleri başlayacakmı. Teknik olarak bir sakınca yok her ne kadar almanya uzak gibi görünsede yıllardır gurbetçilerin şahsi arabayla geldiği biliniyor. ilerleyen zamanlarda bu hat üzerinden otobüs seferlerinin başlaması muhtemel

Türkiye Almanya arası kaç saat kaç km

Türkiye almanya arası otobüsle ortalama 3000 km ye yakın ve ortalama olarak almanya otobanında hız sınırının olmaması sebebiyle 24 saatte türkiyeye almanyadan ulaşmak mümkün gibi görünüyor.

hitlerin-otobus-yasagi-kalkti