Daha önce bir çok dosya paylaşım sitesi kapatılmıştı. Son olarak hotfile.com da bundan nasibini aldı. Hotfile.com Birleşik Devletler federal mahkemesi tarafandın resmi olarak kapatıldı. Şuanda hem dosya paylaşanlar hemde dosya indirmek isteyenler siteye ulaşamıyor. Aslında hotfile telif hakkında karşı hassas davranıyordu ama kapatıldı

Hotfile uzun zamandır yayın yapan bir dosya paylaşım sistemiydi. Siz büyük boyuttaki dosyalarınızı insanlarla paylaşıyordunuz ve bu yolla sizden server gideri istenmiyordu.

Bugün siteye ulaşmak isteyenler aşağıdaki mesajla karşılaştı

“Birleşik Devletler federal mahkemesinin Hotfile.com’un telif hakları ihlali gerçekleştirdiğine karar vermesi üzerine internet sitesi kalıcı olarak kapatılmıştır. Eğer internet üzerinden favori televizyon şovlarınıza veya filmlerinize erişmek istiyorsanız bu içeriklere yüksek kalite erişim için günümüzde her zaman olduğundan daha çok yasal yol bulunmakta. ”

Kapatılma davası Amerikan Sinema Filmleri Derneği yani MPAA tarafından yapılan başvuruyla açılmıştı. Dava sonucunda Hotfile.com’a telif hakları ihlali için 80 milyon dolar tazminat cezası verildi ve siteyi kullanıma kapatma kararı alındı. Yine kısa bir süre önce benzer şekilde MPAA’nın açtığı dava ile isoHunt kapatılmıştı ve efsane torrent paylaşım sitesi kullanıcılara veda etmişti.

Hotfile.com’un kapatılmasının ardından milyonlarca kullanıcı dosyası ulaşılamaz hale geldi. Alınan mahkeme kararı her ne kadar korsan paylaşımları engelleme niyetinde olsa da yüzbinlerce legal paylaşım ile yasal paylaşım yapma hakkı engellenmiş oldu. Bu tür siteler aslında korsan yayına izin vermiyorlar çeşitli filtelerle zaten dosyaları siliyordu. tabi bunu kabul etmeyen davacıları haklı bulan mahkeme ile siteler kapanıyor.

Hotfile neden kapandı
bu soruyu herkes merak ediyor tabiki tamamen mahkeme kararına uyularak alınmış bir karar. yani hotfile kendi kapatmadı aslında mahkeme tarafından kapatıldı.

şimdi ne olacak
dünyada bir çok dosya paylaşım sitesi mevcut şuanda resmi olarak bilmesekte hotfilenin alt kolları olduğunu düşünüyoruz ve o sitelerden devam edecektir ve yakında yeniden hotfile mantığı ile yeni bir sistem açılacaktır bu kez telif haklarına daha dikkat edileceği kesin.
hotfile_kapatildi