Evlilik gerçekten zor bir kurumdur. Birbirlerini önceden tanıyan ya da tanımayan iki kişinin aynı evde yaşaması sadece saygı ve sevgiyle mümkündür. Güzel ve mutlu bir evlilik için fedakarlık şarttır. Ama fedakarlığı sadece tek taraf yapmamalı,her iki taraf da zamanı gelince fedakarlık yapmaktan kaçınmamalıdır. Evlenmeden önce iyi düşünüp sadece dış görünüşle bu yola çıkmamak gerekir. İdeal Eş-Koca Nasıl Olmalıdır?

İdeal Eş-Koca Nasıl Olmalıdır?

Evlilik gerçekten zor bir kurumdur. Birbirlerini önceden tanıyan ya da tanımayan iki kişinin aynı evde yaşaması sadece saygı ve sevgiyle mümkündür. Güzel ve mutlu bir evlilik için fedakarlık şarttır. Ama fedakarlığı sadece tek taraf yapmamalı,her iki taraf da zamanı gelince fedakarlık yapmaktan kaçınmamalıdır. Evlenmeden önce iyi düşünüp sadece dış görünüşle bu yola çıkmamak gerekir.
Evlilikte sadece kadınlar fedakarlık yapar,bütün sıkıntıları kadınlar geçer diye bir anlayış sözkonusudur malesef. Ama dinimiz kadına o kadar çok değer veriyor ki kadını erkeğe ” emanet” olarak veriyor.Emanete hıyanet etmek de El-Emin olan Peygamberimizin(sav) ümmetine hiç yakışmıyor.
İdeal eş tam anlamıyla mükemmel olduğu zaman direk olarak ideal baba da oluyor.
Zaten çiftlerin uyumu ve mutluluğu çocuklarının psikolojilerinden kolaylıkla anlaşılır.
Anne birşey söylediği zaman onun aksini söyleyen baba, çocuğun gözünde hem anneyi küçüktüyor,etkisizleştiriyor hem de çocuğun terbiye eğitiminde olumsuzluklara neden oluyor.
İdeal eş; kendini dinleyen,sözlerine değer veren eşini dinlemek,söylediklerine değer vermelidir.
En başta yapması gereken de eşine saygıda kusur etmemelidir.
Yapacağı birşeyde, ailesine danışmalı eşinin ve çocuklarının fikrini almalıdır. Zaten ailesine değer veren baba bunu mutlaka yerine getirir.
Tartışma esnasında sesini yükseltmemeli,güç gösterisi yapmamalı,sonradan utanacağı şeyler söylememeli.

Bir kocanın evde yapacağı sorumlulukları vardır ve onu karısından yapmasını beklememelidir.

Özellikle çocuklara karşı sorumluluklarını yerine getirmeli ve çocuk terbiyesinde babanın etkisinin çok büyük olduğunun farkında olup, bu eksikliği çocuklarına yaşatmamalıdır.

Çünkü çocuk terbiyesinde otorite kavramı sadece babaya aittir ve bunu anne asla veremez.

Özenli,temiz ve bakımlı bir eş olunmalıdır.

İdeal eş,eşi ve annesinin arasında dengeyi iyi ayarlayabilen,annesi haksız olsa bile eşini haksız görerek kin tutmaya sebebiyet vermemelidir.

Evde olduğu zaman ailesine vakit ayırmalı, özellikle çocuk sahibiyse birlikte parka,ya da gazmeye çıkılmalıdır.

Çocuklu ailelerde baba eşine ve çocuklarına bol bol zaman ayırmalıdır.

Her türlü yatırımı maddi-manevi ailesine yapan erkek kazanır.

Maddi bir yatırırm ya da alınacak büyük bir şey de ailenin fikri alınmalıdır. Bu yapılan işin sonunda zarar elde edilirse birlikte karar verildiği zaman sonucuna da birlikte katlanılır. Koca tek başına iş yapar zarar eder de sonucunu ailesine çektirirse haksızlık etmiş olur.

Bir erkek evlendiği zaman evlenmiş ve bir kadının sorumluluğu almış bir erkektir. Bunun farkında olmalı ve buna göre hareket etmelidir. Gerekirse bekar arkadaşlarıyla az görüşmeli,tatillerini ailesiyle geçirmelidir.
Çocuk sahibi olan bir erkek hem karısının hem de çocuklarının sorumluluğunu almış demektir. Buna göre davranmalı,sorumluluk sahibi ve bilinçli davranmalıdır.

ideal_es_nasil_olur