Türkiyede kadına şiddet ve tecavüz haberlerini çok duyduk değilmi şikayetler davalar bir sürü haberler. Şimdi başka bir tecavüz haberi var oda atlarla ilgili. İzmirde ipini koparan at yarış atlarına saldırdı ve bu haber 5n1k ya haber oldu.

Çapkın Aygırın Safkan Yarış Atlarına Tecavüz Haberi Videosu – Cnn
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=auve6-FCy9c[/youtube]

İzmir’in Balçova İlçesi’nde ipini koparan bir aygır, İnciraltı Atlı Spor Tesisleri’nin çitlerini yıkıp, aralarında yarışlarda koşan şampiyon İngiliz atı Dinyeper’in yavrusu Happy Girl’ün de bulunduğu 5 dişi atla çiftleşti…

Sabah tesise gelen Mustafa Akın, aygırı dişi atların yanında ve çiftleşmeyi sürdürürken görünce dünyası yıkıldı. Atının yarış hayatının bitebileceğini söyleyen tesis sahibi Akın, aygırın sahibinin bulunması halinde 300 bin liralık tazminat davası açacağını söyledi.

5 AT İLE İLİŞKİYE GİRDİ
İlginç olay, İnciraltı semtinde, İnciraltı Atlı Spor Tesisleri’nde meydana geldi. Çiftçilik yapanların da bulunduğu bölgede, bağlı olduğu yerden ipini koparan binek atı bir aygır, Atlı Spor Tesisleri’ne gelip çiti yıkarak, dişi atların bulunduğu bölümü girdi. Çapkın aygır, aralarında Türkiye’deki yarışlarda koşan şampiyon İngiliz atı Dinyeper’in yavrusu olan Happy Girl’in de bulunduğu beş kısrakla çiftleşti. Sabah saatlerinde tesise gelen 33 yaşındaki Mustafa Akın, gördüğü manzara karşısında şok oldu. Akın’ın haber vermesi üzerine polis, çapkın aygırın sahibini bulmak için çalışma başlattı.

“YORGUN DÜŞÜNCE DIŞARIYA ÇIKARDIK”
Çapkın aygırın gece yarısı atlarımın bulunduğu arazideki çiftleri yıkırak içeriye girip, 5 atımla da ilişkiye girdiğini belirten Mustafa Akın, “Sabah geldiğimde çiftleşmeye devam ediyordu. Güçlükle ayırmaya çalıştım ama bana karşı koydu. Ancak öğlen saatlerinde yorgun düşünce üç arkadaşla birlikte dışarıya çıkarmayı başardık” dedi.

“YAVRULARA KİMLİK ÇIKARTAMAYACAĞIM”
İncirlatı Atlı Spor Kulubü’nün açılışını yapmayı büyük bir heyecanla beklerken, sorumsuz bir at sahibinin bunu kendisine zehir ettiğini dile getiren Mustafa Akın, atın sahibinin bulunması durumunda kendisinde şikayetçi olacağını ve 300 bin lira tazminat davası açacağını belirtti. Bu aygırın bütün hayallerini alt üst ettiğini belirten Akın, “Aygırın çiftleştiği atlar arasında önümüzdeki günlerde yarışlarda koşturmaya hazırladığımız ve büyük umutlar beslediğimiz Happy Girl de bulunuyordu. Bu attın soyunun safkanlığını da bozdu. Çiftleşmeden dolayı doğacak tayların hiçbirine kimlik çıkatamayacağım. Çünkü doğacak tayların babaların soyu beli olamayacak” dedi. Hipodromdan veterinerler gelip DNA testi yapacaklarını belirten Mustafa Akın, “Olumsuz rapor verilmesi halinde atımın yarış hayatı bitirebilir” dedi.

TEK ÇİFTLEŞMEDE AT GEBE KALABİLİR
Veteriner Hekim Kadir Keser, atların tek çiftleşmede hamile kalabileceğini belirterek, “Bunun garantisi yok. Ancak bir çiftleşmede atlar hamile kalabileceği gibi 10 çiftleşme sonucunda da hamile kalmayabilir. Bunun için bir sey söylemek zor” dedi.

(DHA)

Hürriyet Video’larını izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir. Yüklemek için tıklayınız!!!

Azgın beygir olayında 2′nci perde

İnciraltı Atlı Spor Tesisi sahibi Mustafa Akın, sahibi belirsiz hayvanın sabaha karşı, çitleri aşarak tesis içine girdiğini, engellemeye çalışan iki seyisi de yaraladığını ileri sürdü.

Tesiste bulunan “Happy Girl” isimli yarış tayının yanı sıra daha yaşlı başka bir yarış atı ve diğer binek atlarla da çiftleştiğini iddia eden Akın, atı zorlukla sakinleştirebildiklerini ve şu anda tesiste bağlı tutulduğunu söyledi.

Akın, şu bilgileri verdi.

“Yarışlara hazırladığımız bu tayın gebe kalması halinde büyük zararımız olacak. Atın gebe kalması halinde doğacak yavru ise soy ağacını bozacak. Bu hayvanın tekrar çiftleşmeye hazırlanması 4 yıl alacak. Tesise giren hayvanın sahibini arıyoruz. Ancak sanıyorum hayvanın verdiği zarardan dolayı şu ana kadar kimse gelmedi. Konuyla ilgili karakola bildirimde bulunduk. Atın sahibinin ortaya çıkması halinde 300 bin liralık tazminat davası açacağız. Aksi taktirde yapacak bir şeyimiz yok. Atın gebe kalmamasını umacağız. 10 gün içinde belli olacak. Gebe kalması halinde yarışlara hazırladığımız atı 4 yıl kullanamayacağız. Gebe kalmaması halinde daha önceden belirlediğimiz aygırla çiftleştirme yapacağız.”

Akın, sektörde faaliyet gösteren bazı seyislerin, olayın reklam amaçlı ortaya atıldığını iddia etmelerinin ise kendisini üzdüğünü söyledi.

Tesisi 10 gün sonra açmayı düşündüklerini, ancak yaşanan olayın bu süreci olumsuz etkilediğini, bazı sorunlara da neden olduğunu kaydeden Akın, “Atlarla uğraşmayı tutku edinmiş biriyim. Onlardan maddi kazanç sağlama amacım yok. Benim zaten İnciraltı’nda bir haram var. Buraya açmaktaki amacım gençlere at sevgisini kazandırmaktı. Yaşanan olay, bana büyük zarar verdi. Bunun maddiyatla reklamla ilgisi yok. Bizim reklama ihtiyacımız yok. Zaten bu mevkide tekiz. Buradaki zararımla bu reklamın 10 katını yapardım. Bunu tüm at camiasındaki arkadaşlar bilir” dedi.

Mustafa Akın, atların böyle bir olaya karşı sigortalı olmadığını, sigorta şirketleriyle görüşerek benzeri olaylara karşı sigortalama yapılması için girişimde bulunacağını da kaydetti.

İzmir’de kurulma çalışmaları devam eden bir atlı spor tesisinde, sahibi belirsiz bir atın, 2’si yarış atı 6 atla çiftleşmesinin mümkün olmadığı belirtilirken, tesis sahibi Mustafa Akın, olayın reklam amaçlı ortaya atıldığı iddialarının kendisini üzdüğünü bildirdi.

“BÖYLE BİR OLAY MÜMKÜN DEĞİL”

Konuyla ilgili bilgi veren Veteriner Hekim Burak İşman ise, dişi atların “kızgınlık döneminin” Şubat – Mayıs arası olduğunu, bunun 10-11 gün sürdüğünü, dişi atın ancak 7 veya 8. günde gebe kalabildiğini söyledi. Atların bu günler dışında gebe kalmasının mümkün olmadığını vurgulayan İşman, erkek hayvanların ise dişilerin kızgınlık dönemlerinde salgıladığı koku ile aktif hale geçtiğini kaydetti.

İşman, “Kızgınlık dönemlerinde atlar, çok fazla testesteron hormonu salgılar. Ancak bir atın bir gecede 6 dişi hayvanla çiftleşmesi mümkün değil. Maksimum 2 hayvanla çiftleşebilir. Profesyonel çiftleştirmelerde bile çok iyi bakım ve besleme koşullarındaki yarış atları, sabah ve akşam çiftleşmeye götürülür” dedi.

Burak İşman, belirsiz çiftleşmelerde soy ağacının kırılmaması için düşük yaptırılabildiğini ifade ederek, bu durumda atın bir süre yarışamayabileceğini kaydetti.

İzmir’deki bazı yarış atı yetiştiricileri ise bu tür yarış atlarının çok iyi muhafaza edilmesi gerektiğini, haralarda çok sayıda erkek ve dişi hayvanın bir arada bulunmasına rağmen böyle bir olayın daha önce yaşandığını duymadıklarını, İnciraltı’nda yaşanan olayın kendilerine de ilginç geldiğini belirttiler.

Milliyet