Trafik lambaları hakkında en ilginç bilgi trafik lambaları trafikten önce bulunmuş olması diyebiliriz. Tabiki bizim trafikten kastımız bir çok motorlu aracın bulunduğu sistem oluyor. bunun haricinde motorlu araçlar yokkende yine trafik sorunu olduğunu biliyormuydunuz

Trafik motorlu taşıtların olmadığı dönemlerde yani at arabaları ve atların kullanıldığı dönemlerde yine sorun olabiliyordu. Bu sorun o zamanlar bile çözülemiyordu. Yani trafik sorunu yüz yıllardır var diyebiliriz.

ilk trafik ışıkları hangi ülkede kullanıldı ?

Trafik lambaları motorlu taşıtlar yokken yaklaşık 1868 li yıllarda ilk Londra’da kullanıldı.
Gazla yakılan ve bir eksen etrafında döndürülebilen kırmızı ve yeşil lambalar bir yıl sonra patlayınca uygulamadan kaldırıldı.

Trafik Lambası Ne Zaman Bulundu

Bu denemeden yaklaşık 55 yıl sonra ilk elektrikli trafik lambasını, Garrett Morgan adında bir ABD’li geliştirdi. Morgan ilk denemelere başladığı 1914’ten sonuca ulaştığı 1923’e kadar pek çok deneme yaptı. Sonunda elektrikli trafik lambalarını bulup patentini aldı. Morgan’ın bulduğu trafik lambaları kırmızı ve yeşil iki lambadan oluşmaktaydı. Bu iki lambaya daha sonra sarı lamba da eklenmiştir.

İlk Trafik Lambasını Kim Buldu ?

Garrett Morgan isimli Abd li

İlk trafik lambası nerede kullanıldı

Elektrikli trafik Iambalarının ilki, 5 Ağustos 1914 günü, ABD’de, Ohio Cleveland kentinde hizmete girdi. American Traffic Signal Co. adlı şirket tarafından üretilen 5 metre yüksekliğindeki lamba, Euclid Bulvarı ile 105. Cadde’nin birleştiği köşeye dikildi. Kırmızı ve yeşil ışıkların dışında bir de uyarıcı ses vardı. Kırmızı ışık “dur”, yeşil ışık “geç” anlamındaydı. Bu ışıkların değişim sürelerine çok az bir süre kala, sesle uyarı yapılıyordu. Fransızlar da 1923 yılında, Paris’te, Grands Boulevards ile Strasbourgh Bulvarı’nın birleştiği köşeye diktikleri trafik lambasında ses ve ışık düzeninden yararlandılar

#ilktrafiklambası
ilk_trafik_isiklari