İnter tarayıcıları yani Browserlarda işler kızışıyor. Restler çekildi Mavi Köşede İnternet Explorer 9 Kırmızı Köşede Mozilla Firefox 4 ikiside iddialı ikiside beta bakalım rekorlar kıran firefox3ün yeni sürüm Mozilla Firefox4 rekorunu İnternet Explorer 9 a kaptıracakmı yoksa yep yeni bir rekormu olacak

Internet Explorer 9 hazırlanırken bütün gözler bu yeni internet tarayıcıya çevrildi.

Donanım hızlandırma ile güçlenen IE9’un karşısında Firefox 4’ün betası yer alıyor. İki tarayıcıda da donanım hızlandırma özelliği dikkat çekiyor.

Ancak IE program yöneticisi Rob Mauceri’ye göre IE’nin donanım hızlandırması, Firefox’un donanım hızlandırmasından çok daha güçlü.

Bunun sebebi ise Mozilla’nın donanım hızlandırmayı sadece belirli kısımlar için kullanması oluyor. Normal render işlemleri yazılımsal olarak yapılacak, zor kısımlar ise donanımsal olarak ekran kartı tarafından.

Daha 3 çıkmadan Mozilla geliştiricileri dördüncü Firefox için çalışmalara başladılar…
Firefox 4: Geleceğin tarayıcısını test edin
Firefox 4: Çalışmalar başladı bile.
Daha Firefox 3’ün geliştirilmesi bitmemişken Mozilla geliştiricileri, “Minefiled” kod adındaki halef hakkında konuşmaya başladılar. Bahsi geçen sürüm ile Firefox 3’ün şu anki öncül sürümleri arasında pek bir fark yok.

Fakat Mozilla yeni bir motor, daha az bellek tüketimi ve yeni özellikler vaat ediyor. Deneyim meraklısı kullanıcılar Firefox 4’ün ön-alfa sürümünü (pre-alpha) üreticinin web sitesinden indirebilirler.

Mozilla dün Firefox 3’ün dördüncü beta sürümünü duyurdu. Geliştiriciler bu yeni sürüm için Eklentiler kısmını tamamen yeniden elden geçirmişler.

Artık Firefox eklentiler için de entegre arama özelliği sunuyor. Bulunan eklentiler ön izleme, açıklama ve değerlendirmeleri ile beraber gösteriliyor ve doğrudan tarayıcı üzerinden kurulabiliyorlar. Ayrıca bellek kullanımı ve Google Mail gibi web uygulamaları ile beraber çalışma konusunda iyileştirmeler yapılmış.

http://www.mozilla.com/tr/firefox/beta/
http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html