Dünyayı son yıllarda kendisine hayran bırakan Apple ve iphone yeniliklere devam ediyor. Tün iphone kullanıcılarının merakla beklediği ios6 işletim sistemi yayınlandı. Peki nedir bu ios ve neden bu kadar çok merak ediliyor işte ios ne demekmi ve ios6nın yayınlanmasıyla gelen yeni özelliklerini inceliyoruz

Apple iOS nedir

iOS (eski adıyla iPhone OS) Apple’ın orijinal olarak iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod Touch ve iPad’de de kullanılan mobil işletim sistemidir. Mac OS X’den türetilmiştir. iOS içinde 4 katman bulundurmaktadır: Core OS tabakası, Core Servisleri tabakası, Medya tabakası ve Cocoa Touch tabakası. Yazılım cihazın içinde 500 MB’lık bir alan kaplamaktadır.

iOS6 Yayınlandı

iphone ve apple ürünleri kullananların uzun zamandan beri beklediği iOS 6 kısa bir süre önce yayınlandı. ios6 ne kadar yer yani kaç mb yer kaplar diyenleri duyar gibiyiz 626 mb büyüklüğünde olan iOS 6′ya tam 200′den fazla yeni özellik gelmiş durumda. Geçen hafta iPhone 5 lansmanın da da açıklandığı üzere iOS 6, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPod Touch (4 ve 5. jenerasyon), iPad 2 ve Yeni iPad‘i destekliyor.

iOS 6 birnevi androide karşı rakip yani karşısan google ürünlerini alan bir çalışma bunun için Google’ın YouTube ve Maps gibi ürünleri artık Apple ürünlerinde yerleşik olarak gelmiyor. Apple harita konusunda TomTom ile anlaşma yaparak kendi haritasını iOS 6′ya taşıdı. Bunun yanı sıra Apple YouTube uygulaması da veda etti. Ancak Google’ın iOS’lar için kendi uygulamasını geçen hafta yayınladığını hatırlatalım.

iOS6 Yenilikleri Neler

ios4 Facebook desteği geldi mi

iOS 6′da olan özelliklerin en önemlisi iOS 5 ile Twitter desteği gelen işletim sistemine bu kez Facebook desteği de gelmesi oldu. Bu özellikle kullanıcılar dosyalarını Facebook üzerinden de kolayca paylaşabilecek. Bunun yanı sıra kullanıcıların Facebook arkadaşlarıyla telefonun rehberi eşleştirilerek fotoğraf, telefon ve e-posta bilgilerine ulaşılabilecek.

ios6 Siri Türkçe Geliştirildi

iOS 6′nın test sürümünde de görüldüğü üzere Siri’nin Türkiye’deki mekanlarını bulabiliyor. Siri her ne kadar Türkçe olarak kullanılamasa da Türkiye’deki okubil bazı mekanları tanımlamasının kısmen işe yarayabileceğini söyleyebiliriz.

ios6 Passbook uygulaması

Passbook uçuş kartları, biletler, mağaza kartları ve kuponlar gibi barkodlu kartlarını tek bir uygulama altında topluyor. Kullanıcılar bu özellikle basılı bilet kullanmadan geçiş yapabilecek. Ancak bu uygulama iPad’lerde bulunmuyor.

ios ve Panorama Fotoğraf Çekimi

Panorama iPhone 5 ve iPhone 4S’lerde kullanılabilecek

Özellikle fotoğraf meraklısı iPhone kullanıcılarının merakla beklediği diğer bir özelliğin Panorama olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılara 180 ya da 360 derecelik geniş açılı fotoğraf çekebilme özelliği sağlayan Panorama, iPhone 5 ve iPhone 4S’lerde kullanılabilecek.

Gelen Çağrıyı Sonra Hatırlat Özelliği

iPhone kullanıcıları için gelen yeni bir özellik ise aramalara gelen farklı cevaplama seçenekleri. Kullanıcılar artık ‘reddet’ veya ‘cevapla’ yerine ‘mesaj ile yanıtla’ ve ‘daha sonra anımsat’ gibi seçenekler eklenmiş durumda.

ios6 ve Türkçe klavye

Türkçe klavye iOS 6 ile Apple cihazlarına girmiş durumda. Ancak söz konusu klavye Q. Yani Türkçe F klavye iOS 6′da yer almıyor.

ios6 ile ipadlerde saat ve alarm özelliği eklendij

iPad kullanıcılarının en çok aradığı özelliklerden bir diğeriyse saat ve alarm uygulamasıydı. iPad kullanıcıları iOS 6 ile alarm ve saat uygulamasına kavuştu. iPhone’da olduğu gibi dünya saatleri de uygulama içinde yer alıyor.

Facetime 3g desteği

Wi-Fi ile çalışan Facetime, artık 3G ile de kullanılabiliyor. 3G üzerinden kullanılan FaceTime özelliği iPhone 5, iPhone 4S ve Yeni iPad ile kullanılabiliyor.

ios 6 Nasıl Yüklenir

Kısa kısa iOS 6 için yapılması gerekenler

iTunes 10.7 indirin.
Yedekleme yapın.
Wi-Fi internete bağlanın.
Uygulamaları güncelleyin.
Şarj aletinizi hazır tutun.

ios6 yenilikleri ve ios işletim sistemi hakkında bilgi verdik sorunlarınız olursa lütfen aşağıda yorum olarak belirtin