Mevcut sistemde en yüksek işsizlik maaşı 608 lira. Yeni düzenleme ile bu 608 liralık işsizlik maaşı 1500 liraya kadar yükseliyor.

İşsizlere 1500 lira maaş

Çalışma Bakanlığı, işsizlik sigortasından yararlanmayı kolaylaştırıp, maaşı artırıyor. İşsizlik maaşını da kriz maaşını da asgari ücrete endekslemekten vazgeçiyor. Böylece çalışırken yüksek prim ödeyen işsizin de; kriz nedeniyle maaşını fondan alan kriz çalışanının maaşı da 1500 lirayı bulacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işsizlik maaşlarını yükseltmek ve işsizlik sigortasından yararlanma koşullarını kolaylaştırmak için harekete geçti. Bakanlık bürokratları, çalışmayla ilgili hazırlıklarda sona gelirken, konuyu sendikaların görüşüne açacak.

Bakanlığın hazırladığı çalışmaya göre, halen asgari ücrete göre belirlenen işsizlik maaşının hesaplanmasında yeni kriter, yatırılan prim tutarı olacak. Yani halen brüt asgari ücretin yüzde 80’i olarak belirlenen en yüksek maaş, değişecek. Maaşı 5 bin lira olan bir çalışan, işsiz kaldığında en fazla 608 lira işsizlik maaşı alabiliyor.

Yeni sistemde ise yüksek maaş alırken işsiz kalan çalışan, sigorta primi oranında işsizlik maaşı alacak. Bir bakanlık yetkilisi, “Böylece işsizlik maaşı 1500 lirayı bulacak“ dedi.

PATRONA BASKI

Çalışmanın ‘kayıt dışılıkla mücadele için’ yapıldığını anlatan yetkili, hem işsizlik sigortası, hem kısa çalışma ödeneği hem de istihdam teşviklerinde asgari ücret kriterini kaldırdıklarını anlattı. Böylece çalışanların patronlarına ‘sigortamı gerçek ücretim üzerinden yatır’ baskısı yapmalarını hedeflediklerini söyledi. Oysa bakanlık verilerine göre Türkiye’de 9.5 milyon sigortalının yüzde 41’i yani 4 milyonu ‘asgari ücret’ üzerinden çalışıyor görünüyor.

KOŞULLAR KOLAYLAŞACAK

Çalışmayla İşsizlik Sigortası Fonundan daha fazla kişinin yararlanması da sağlanacak. Ancak yetkililer, bunun için işçi sendikaları ile konuşacaklarını belirtirken, kolaylaştırma esaslarının henüz netleşmediğini ifade ettiler.

KRİZ ÇALIŞANI DA DAHİL

Bakanlığın, çalışmasında kriz çalışanları da olacak. Ekonomik kriz nedeniyle patronların işçilerini kapının önüne koymamaları için uygulanan ‘kısa çalışma ödeneğinde’ de değişiklik yapılacak. Bu sistemde de kriz çalışanlarının maaşının asgari ücrete endekslenmesinden vazgeçilecek. Onlara da aldıkları ücrete göre kriz maaşı bağlanacak.

Bakanlık yetkilisi, “Biz mevcut sistemle insanları asgari ücretle çalışmaya zorluyorduk. Artık SSK bildirgesinde ne gösteriyorsa işsizlik parasını da kısa çalışma ödeneğini de istihdam teşviğini de onun üzerinden alacak” dedi.