Saç dökülmesi kadın ve erkeğin ortak sorunudur.Stres,yaşam şartları ve psikolojik sorunlar saç dökülmesini tetikleyen başlıca sebeplerdendir.Kadınlarda saç dökülmesinin başlıca sebepleri nelerdir?

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Stres;Saç dökülmesinin en önemli sebebi yüksek seviyede stresdir. Strese maruz kalan saç köklerini hareketsiz kalınca ya da kandaki beyaz hücrelerin saldırısına uğramasına sebep olabilir ve saç dökülmesi haftalar sonra ortaya çıkar. Mümkün olduğu kadar stresten uzak durulması gerekir.

Kullanılan İlaçlar;Anti depresan ve diüretik gibi sürekli kullanılan ilaçlar saç tellerinin incelmesine sebep olabilir. Bu ilaçları içtiğinizde saç dökülmeniz artıyorsa durumu doktorunuza bildirip alternatif ilaça yönelebilirsiniz.

Tiroit Bezlerinin Fazla Çalışması;Hormon dengesizlikleri DHT (Dihydrotestosterone) adlı kimyasal seviyesinin artmasına neden olur ve bu kimyasal saç köklerine saldırır. Reçeteli ilaçlar sağlıklı seviyelere düşürmekte yardımcı olacaktır, ancak yine doktor kontrolünde elbette.

Anemi;Demir eksikliği kandaki kırmızı hücrelerin düşmesine sebep olur ki bu hücreler saç köklerinin sağlığı için çok önemlidir.C vitamini ile demir takviyesi yapılmalıdır.

Diyet Uygulama; Çok ağır bir diyet programı aşırı kilo vermek içi yapılan diyetler saç dökülmesine sebep olabilir. Programınızdan yüksek protein ve demir içeren gıdaları listenize ekleyin.