Hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürmek için etkili yöntemleri uygulamamız lazım.İşte basit ve etkili yöntemler…

Haftada 1100 Kalori Yakın: Duke Üniversitesi’ndeki bilim insanları, haftada 1100 kalori yakacak kadar egzersiz yaparak, damar tıkanmasına ve hipertansiyona yol açan karın bölgesindeki yağ birikmesine engel olunabileceğini belirtiyor.

Yılda Bir Diyabet Tahlili: Tip 2 diyabet, damar duvarının esnekliğini bozuyor, kanda pıhtılaşmayı arttırıyor ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarını kolaylaştırıyor. Amerikan Diyabet Derneği, kalp sağlığı için açlık kan şekerinin 100 mg/dl’nin altında olmasına dikkat çekiyor. Şikâyeti olmasa bile 20 yaşın üzerindekilerin yılda bir diyabet testi yaptırmasını öneriyorlar.

250 Gram Magnezyum: Fransız bilim adamları, kanlarında yüksek düzeyde magnezyum bulunan erkeklerin, düşük olanlara kıyasla herhangi bir sebepten ölme risklerinin yüzde 40 daha düşük olduğunu bilgisini veriyor. Bu nedenle günlük öğününüze 250 miligramlık bir magnezyum hapı eklemenizde fayda var.

Günde 2-3 Litre Su İçin: Su, hücrelerin ve organların yaşaması için şart. Dolayısıyla her gün bol bol su içmeyi asla ihmal etmeyin. Eğer 60-70 kilo arasındaysanız günlük içmeniz gereken su miktarı 2 litredir. 90 kiloysanız bu rakam 3 litreye çıkar.

15 Dakika Gülme Molası: 15 dakikalık komik bir video izleyerek, kalbinize giden kan akışını yüzde 50 arttırabilir, damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Flor Alımı Dişleriniz İçin Önemli: 0-3 yaşta yeterli flor alımının yeterli olmasının gelecekte oluşacak diş çürümelerini önlediğini ispatlayan yayınlar bulunmaktadır. Flor alımı suyla gerçekleşmektedir, bu dönemde yeterli alınan flor dişlerin çürüğe karşı direncini arttırmaktadır. Bunun dışında koruyucu diş hekimliği tedavisinde, jel veya gargara şeklinde kullanılarak, bakterilerin asit üretmesini engelleyerek, diş çürümelerini azaltmaktadır.

15 Dakika Güneşten Faydalanın: Güneş iki ucu keskin kılıç gibidir. Fazlası cilt kanserine sebep olabiliyor, diğer taraftan da vücudumuza gerekli olan D vitaminin oluşmasında anahtar rol üstleniyor. Bu sebeple her gün düzenli olarak 10-15 dakika güneşten faydalanın. Ayrıca sabah güneşe çıkmanız, gece rahat uyumanıza da yardımcı oluyor.

Belde Sınır 88 Santimetre: Bel çevreniz kadınsanız 88, erkekseniz 98 santimi geçmesin. Çünkü bu tip yağlanma, metabolizmada ciddî değişikliklere sebep oluyor. Kalp damar hastalığı, hipertansiyon, kolesterol ve diyabet riski kayda değer derecede artıyor.

40’dan Sonra Check-Up: Efor testi, check-up’da başvurulan yöntemlerden biri. Test, ritim ve ileti bozukluklarını araştırmak amacıyla yapılıyor. Bu, sayede kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları da ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilebiliyor. 40 yaşından itibaren yılda bir kez kardiyolojik check-up’tan geçmeniz, kalp sağlığınız açısından önem taşıyor.

Dişlerinizin Temizliğine Özen Gösterin: Ağız sağlığınız kalp sağlığıyla birebir ilgili. Gündelik fırçalama ve diş ipi kullanımı ömrünüzü 6-7 yıl uzatabilir.

Düzenli Kalsiyum Alın: Her gün yeterli miktarda kalsiyum almaya özen gösterin. Gün boyunca iki su bardağı süt ve iki kibrit kutusu kadar peynir tüketmelisiniz. İleri yaşlardaysanız az yağlı süt tercih edin. Menopozdaki kadınların günde 1200 miligram kalsiyum alması gerekiyor.

Tuzu Azaltın: Tuzun fazlası sadece ödem yapmakla kalmayıp çok ciddî sağlık sorunlarına da yol açıyor. Uzmanlar tuzun yol açacağı zararlardan korunmak için günlük tuz tüketiminin 6 gramı aşmamasını öneriyor.

Sakinleşin: Psikososyal stres faktörleri; yanlış beslenme, fiziksel aktivite, obezite, sigara, uyuşturucu madde, riskli davranışlar ve yetersiz sağlık kontrolü. Sağlığı etkileyen faktörlerdir. Stres kan basıncını yükselterek sakin insanlara göre kalp hastalıklarına yakalanma oranını 3 kat artmasına sebep olur. Orta yaşta ise bu oran 6 kata çıkarak yaşam süresini kısaltıyor.

YENİASYA GAZETESİ