Son bir haftadır yağmurlu geçiren türkiye bir anda havanın soğumasınıda fark etmiştir. Soğuk hava ile yağmur birleşince malum kar geliyor. Ve meteoroloji 2012 yılının kışı ve 2013 ün ilk karı olarak bu hafta ve gelecek haftayı işaret etti. Yılın ilk karı en geç gelecek hafta yağması bekleniyor. İlk kar ne zaman yağar diye merak edenler için işte meteoroloji tahminleri

İlk Kar Ne Zaman Nereye Yağacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri için kar uyarısı yaptı.

Meteoroloji , hafta sonunda doğu illerindeki kuvvetli yağışa dikkat çekerek, Karadeniz ‘in iç kesimlerinin, İç Anadolu ‘nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu ‘nun kuzeyinin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceğini bildirdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, yurdun büyük bir bölümünde etkili olan serin ve yağışlı hava kütlesinin hafta sonunda doğuya doğru hareket ederek iç ve doğu bölgelerinde etkili olmaya devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

“Yurdumuzun yarın sabah saatlerinde Marmara Bölgesi ‘nin doğu kesimlerinden itibaren, Karadeniz üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun Doğusu, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun batısı, Doğu Anadolunun güney ve batısı ile yerel olarak İstanbul, Sakarya, Kocaeli ve Sinop çevrelerinde kuvvetli, Malatya, Tunceli, Elazığ, Adıyaman ve Bingöl çevrelerinde çok kuvvetli olacağı, pazar günü ise Güneydoğu Anadolu bölge geneli ile Bingöl, Bitlis, Muş, Elazığ , Malatya, Kahramanmaraş ve Tunceli’de kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.”

Hafta sonunda görülecek yağışların; Karadeniz’in iç kesimlerinin, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin edildiği belirtilen açıklamada, kuvvetli yağışın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı can ve mal emniyeti için vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Şimdiden kar tatilleri öğrencilerin gözdesi olmaya başlayacaktır. Geçen sene ankara istanbul gibi illerde kar tatili uzun sürmüştü şimdi öğrenciler bunu merak etmeye başlamıştır.