Son günlerde bir çok ilimizde kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı sonrasında yerlerde buzlanmalar oluşuyor ve karlı havada yürümek zorlaşıyor. Peki karda yürürken kayıp düşmemek için ne yapmamız gerekiyor. Karda nasıl yürünür. Karda düşmemek için neler yapılmalı işte çözümler

Kış aylarında kar yağışı herkesi sevindirir. Hem yazın kurak geçmemesi ve hemde mevsim normallerinin olması insanları mutlu eder. Tabi çalışanlar için bu güzel mevsim zorlu bir yolculuk anlamınada geliyor. Kışın kayıp düşme halleri herkesi tedirgin eder aslında. Özellikle sert düşüşler insanların sakat kalmasına hatta ölmesine bile neden olabilir. Bununla ilgili bazı önlemleri almak gerekir.

Karda veya Buzda Yürürken Düşmemek İçin Neler Yapılmalı

  1. Yürüyeceğiniz yolları görerek yürüyün : Bir yere ulaşmak için alternatif yollar olabilir. Yokuş olmayan veya bir yerlere tutunabileceğiniz yollardan yürümeyi tercih edin.
  2. Yolları inceleyerek ilerleyin ve mümkün olduğu kadar yavaş ilerleyin
  3. Ayakkabılarınızı kontrol edin. Sık sık kayıyorsa ayakkabılarınız değiştirin. İş yerinize uygun olmadığını düşünüyorsanız iş yerine ayrı ayakkabılarla gidin. İş yerinde ayakkabılarınızı değiştirebilirsiniz.
  4. Ellerinizi cepten çıkarın. Denge sağlamak ve düşüşü hafifletmek için ellerinizi kullanabilirsiniz.
  5. Merdivenli yollarda ilerlerken kesinlikle tutunun. Kayacağınızı hissettiğinizde tutunun. Kaymaya başladığınızda yere yakın olun ve mümkünse oturun. En fazla üstünüz ıslanır ama kırık durumunuz olmaz.
  6. Bir çok yerde kaygan zemin alanları olabileceğini ve buna önlem alınmamış olma ihtimalini iyi düşünün.
  7. Sabah erken saatlerde hemen hemen her zemin kaygan olur. Özellik kar yağışının durmuş olduğu yerlerde ve soğuk olan yerlerde don ve

buzlanma

  çok olur ve buda kaygan bir yola sebep olur.Olası bir düşme durumunda avuç içlerinin yere bakması sağlanmalı. Böylelikle kalçalara binen yük azalmaktadır.Leğen kemiği, sırt, bel ve boyun travmalarında, kazaya uğrayan kişi hareket ettirilmeden hastaneye götürülmeli.

Düştükten Sonra Ne Yapılmalı

 1. Düşüşünüzün şiddetini iyi anlayın. Eğer sert bir düşüş olmuşsa ve ağrınız varsa kımıldamadan yardım isteyiniz.
 2. Ayağa kalkmak için acele etmeyin. Unutmayın etrafta sizin düştüğünüzü görenler gülsede bu sizlik bir durum ve hemen ayağa kalmanız asla avantaj değildir. Bunun için yavaş hareket edin ve korkmayın.
 3. ilk düşüşten sonra kendinizi toparlayın ve öyle yola devam edin. Çünkü ilk düşen insanın içinde yürüme korkusu ve yeniden kayma korkusu başlar ve bu şekilde yine düşebilirsiniz
 4. Düşünce bazı ortopedik sorunlar ilk başta belli olmaz. Evinize gittiğinizde vücudunuzun her yerini kontrol edin kızarıklık veya ağrılar sonradan oluşabilir.  Çok sert düştüyseniz iç kanama gibi dışardan göremeceğiniz sıkıntılar olabilir. Bunun için kendinizi iyi hissetmek için yine bir sağlık kuruluşuna başvurmanız kesinlik önerilir.

karda_dusmemek_icin_neler_yapilir