Kardeşler arasında yaş farkı önemli bir konudur. Büyük olan çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimi takip edilip yaş farkı buna göre ayarlanmalıdır. Aksi takdirde ebeveynler ki özelliklele anneler çok yıpranır, her yeni bebek ve diğer çocuk yada çocuklar için verimli olamaz. Kardeşler Arasında Kaç Yaş Fark Olmalıdır?

Kardeşler Arasında Kaç Yaş Fark Olmalıdır?

Kardeşler arasında yaş farkı önemli bir konudur. Büyük olan çocuğun bedensel ve ruhsal gelişimi takip edilip yaş farkı buna göre ayarlanmalıdır. Aksi takdirde ebeveynler ki özelliklele anneler çok yıpranır, her yeni bebek ve diğer çocuk yada çocuklar için verimli olamaz.
Bu konuda uzman olan kişilerden yani pedagoglardan yardım alınabilir.
Kitaplarıyla ve yaptığı programlarla oldukça beğenilen ve başarılı olan Adem Güneş bu konuda oldukça açıklayıcı bir yazı paylaşmıştır.
Yanlış bir kelam olmasın diyerek yazdığı yazıyı aynen paylaşıyoruz.

”1 -2 yaş fark olursa: Kardeşler arasındaki yaş farkı eğer 1 yaş olur ise, o takdirde, böylesi durumlarda ilk çocuğun ciddi bir duygusal yoksunluk yaşama ihtimali vardır. Zira, anne, yeni kardeşe hamile iken, henüz kucağında süt emen kardeşin sütünü kesmek zorunda kalacaktır. Halbuki, çocukların duygusal gelişimi için bir çocuğun 24 ay süt alması oldukça önemlidir. Anne, karnındaki bebeğine odaklanırken, kucağındaki bebeği ihmal edebilmektedir…

3 yaş fark olursa: Eğer kardeşler arasındaki yaş farkı 3 olursa, her ne kadar önceki kardeş emme sürecini 24 ay ile tamamlamış olsa da, 3 yaş döneminin bir özelliği olarak çocuklar “ben merkezci”dir. Her şeye itiraz etme, kıskançlık, ben merkezcilik bu yaş dönemindeki çocukların en belirgin özelliğidir. Kardeşler arasındaki yaş farkının 3 olması çocuk açısından ciddi bir sorun olmasa da, anne ruh sağlığı açısından oldukça yıpratıcı bir süreç halini alabilir…

4 yaş fark olursa: Büyük kardeşin minik ergenlik dönemi olan 3 yaş dönemini atlattıktan sonra bir kardeşinin olması, hem anne ve hem de çocuk ruh sağlığı açısından en dengeli dönemdir. Zira bu dönemde, büyük kardeşin 4 yaş dönemine denk gelen sosyalleşmek için arkadaş arayacağı, kardeş isteğinin oluşacağı dönem bu yaş dönemidir.

30 Nisan 2011, Cumartesi-Zaman Aile Sağlık

kardesler_arasi_yas_farki_kac_olmalidir