Karnımız açken gurulduyorsa acıkmışız demektir ama tokken hatta sürekli karın guruldaması neye işarettir.Sürekli ve bir hayli sesli karın guruldamasının sebebi nedir? Karın tokken neden guruldar?

KARIN GURULDAMASININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Bunun nedenlerinin başında gazlı içecekler ve yiyecekler gelir. Bunların yanısıra kötü beslenme hava yutma diyafram fıtığı gibi sebepleri sayabiliriz.
Öncelikle karın kuruldamasını önlemek için hiç bir şekilde gaz yapan yiyecek ve içecek almayacaksın. Bunlar özetle cola elma erik şeftali kuru fasüyle bira gibi.
Sana bir kaç tavsiyede bulunayım Mesela yiyecekleri uzun uzun çiğnedikten sonra yutun ve yavaş yiyin. Sakız çiğnemeyin, içecekleri bardakla için ve kamış kullanmayın.
Bunları uygulayın eğer şikayetleriniz devam ederse bir uzmana gidin ve gereken ilaçlarınızı alın Buradan ilaç tavsiyesinde bulunamıyoruz malesef. Sağlıklı günler …

Karnında şişkinlik olan , midesinde guruldama ve geğirme olan kişilerde bu tip rahatsızlıklar olabilir..
Bunun nedenlerinin başında gazlı yiyecekler gelir. ayrıca ; sindirim sorunu , hava yutmak kötü beslenmek , diyafram fıtığı , laktoz dayanıksızlığı aşırı duyarlı bağırsak sendromu , kolon iltihabı , Giardia , midenin yavaş boşalması gibi nedenler yellenmeye ( aşağıdan gaz çıkarmaya ) neden olurlar.
Genellikle kuru fasulye, kepek gibi yüksek lifli yiyecekler veya lifli sebzeler ya da (bira gibi) maya içeren içecekler veya karbonatlı maddeler alındıktan sonra barsaklar guruldar.
Kendi kendine tedavi yöntemlerini deneyin.
Örneğin ;
1) Yavaş yiyin ve elma, kuru fasulye, kepek, brokoli, lahana, karnabahar, fındık, soğan, şeftali, patlamış mısır, kuru erik ve soya fasulyesi gibi gaz yapan yiyecekleri azaltın.
2) Çiklet çiğnemeyin ve kamışla bir şey içmeyin.
3) Gazlı yiyecekleri, birayı, süt ürünlerini ve karbonatlı içecekleri azaltın.
Şikayetlerinizin devamı halinde bizzat bir gastroenteroloji uzmanına muayene olmanızı öneririm.