Son günlerde reklamlardada sıkça gördüğümüz yazarkasapos cihazları 1 temmuzdan itibaren resmen kullanılmaya başlanacak. Yazarkasapos kullanmayan işletmeler için ceza uygulanacakmı yada ne kadar ceza verilecek şuan için net değil. Ama kasada hesap almayan bir çok işletme için yazar kasa pos cihazı zorunlu olacağı biliniyor. Nedir bu yazarkasapos ve nasıl kullanılacak. ve yazar kasa ile pos cihazının birleşme nedeni

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem planı kapsamında POS (Point Of Sale) cihazı ile yazar kasalar birleşecek. POS ile yazar kasanın birleşmesinden devletin kasasına 10 milyar lira girecek

1 Temmuz 2013’ten itibaren kullanılmaya başlanılacak olan cihazın lisanslı üreticisi MT Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, yeni cihazın ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Her alışverişin fişi istisnasız olarak kesileceğinden devlete 5 ila 10 milyar lira arası vergi geliri sağlanacak” dedi.

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Sancak, cihazların birleştirilmesi sürecinin 2008 yılında Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem planında duyurulduğunu, sürecin 31 Aralık 2012 tarihinde tamamlanmasının ve uygulamaya geçilmesinin kararlaştırıldığını ancak daha sonra sektör bileşenlerinin de talepleriyle uygulamaya geçişin 1 Temmuz 2013 tarihine uzatıldığını söyledi.

Sistemin ilk etapta yol kenarı otopark hizmeti veren şirketler ve faaliyetlerinde mobil POS cihazı kullanan restoranlar, ev ve iş yerlerine sipariş götüren işletmeler için 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu getirdiğini kaydeden Sancak, “Bunun dışındaki işletmeler ise mevcut yazar kasa cihazlarını 2015 yılı sonuna kadar kullanabilecekler. Ancak 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren mali hafızaları dolan cihazlar için hiçbir işletmeye yeni mali hafıza takılmayacak ve yeni nesil yazar kasalar ile değiştirilecek” diye konuştu.

Sancak, sistemin faydalarını ise şöyle sıraladı:

“Türkiye’de eskiden kural koyucular bankalardı. Geldiğimiz noktada ise artık cihazın sahibi mükellef olacak ve hangi banka ile isterse onunla çalışma imkanı bulacak. Tüketici ise bu süreç tamamlandığı vakit kredi kartı ile ödeme yapma konusunda hiçbir yerde sıkıntı yaşamayacak. POS ile yazar kasa birleşince her 1000 liralık kart harcamasından 20 liralık vergi geliri artışı sağlanacak. POS ile yazar kasa birleşince her bin liralık kart harcamasından 20 liralık vergi geliri artışı sağlanacak. Bunu Kayıt Dışı İle Mücadele Ekonomi Koordinasyon Kurulu belirtiyor. Ayrıca her alışverişin fişi istisnasız olarak kesileceğinden devlete 5 ila 10 milyar lira arası ek vergi geliri sağlanacak.”

Uygulama dünyada tek

Sancak, söz konusu uygulamanın dünya da hiçbir benzeri bulunmadığını kaydetti. Uygulamanın dünyaya da öncü olacağına dikkati çeken Sancak, bir çok ülkenin cihaz ile ilgilendiğini ve kendileriyle temasa geçtiğini söyledi. Bir sonraki aşamada projeyi tüm dünyanın hizmetine sunmayı hedeflediklerini belirten Sancak, “Şu anda 4 Avrupa ülkesinden ve ayrıca Azerbaycan’dan ve Gürcistan’dan talep var ve bu anlamda görüşmelerimiz devam ediyor. Yurtdışına açılarak Türkiye’nin cihazı olan Vera Delta’yı dünyaya sunmak ve ülke ekonomimize katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

Cihaz yüzde 100 yerli

Sancak, yeni nesil ödeme kaydedici cihaz Vera Delta’nın yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilmesinin kendileri için en gurur verici özellik olduğunu dile getirdi. Cihazla yazar kasa ve POS cihazının aynı hibrit yapıda buluştuğuna işaret eden Sancak, “Bu iki farklı cihazda gerçekleşen işlemin tek cihaz üzerinden gerçekleşmesi demek. Cihaza sahip bir iş yerinde bir yazar kasa ve yanında da 3-5 POS cihazı görülmeyecek. Çünkü hem yazar kasa hem POS işlemi cihaz üzerinden yapılabilecek. Kısacası 1 Temmuz 2013 itibariyle kapıda, sokakta ya da masada ödeme yapmak isteyen tüketici, yazar kasa fişini ve POS slibini aynı cihaz üzerinden alabilecek” bilgisini verdi.

“Sahibi Türkiye” olan cihazın Türk mühendislerinin üç yıl süren çalışmaları sonucunda geliştirildiğini vurgulayan Sancak, “Dünyada ilk olan ve tek bir elektronik mimari içinde birbirinden bağımsız iki farklı teknolojinin, yazar kasa ve POS işlemlerinin bir arada kullanılmasına imkan sağlayan bu entegre sisteme 40 milyon dolar yatırım yaptık” diye konuştu. Sancak, bu noktada en büyük hayallerinin ise iki yıl içinde gerekli koşul ve imkanları oluşturarak Türkiye’de üretim tesisi açmak ve yatırımları bu yönde planlamak olduğunu ifade etti.

Esnaflar her banka ile çalışabilecek

MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sancak, DenizBank ile olan çözüm ortaklıklarına da değinerek, “DenizBank projenin en başından itibaren bize inandı ve banka çözüm ortağımız olarak yanımızda yer aldı. Şu anda Vera Delta almak isteyen mükellefler Denizbank’ın onlara sunduğu avantajlardan yararlanabiliyorlar. Ayrıca diğer bankalar ile de entegrasyon sürecimiz devam etmektedir. Bu süreçte hiç bir esnafımızın kafasında soru işareti olmasın. Cihazı satın alan tüm işletme sahipleri istediği bankayla çalışma imkanını bulacak” diye konuştu.

yazar_kasa_pos_hakkinda