İslam dininin bazı kaideleri ve kuralları vardır. Bu kurallar içinde namazın çok önemi vardır. Namaz hakkında çok sayıda ayet ve hadis vardır. Geçmişte namaz kılmamış kişiler namaz borçlarını kaza edebilirler. Kaza Namazı Nasıl Ve Ne Zaman Kılınmalı?

Kaza Namazı Nasıl Ve Ne Zaman Kılınmalı?

İslam dininin bazı kaideleri ve kuralları vardır. Bu kurallar içinde namazın çok önemi vardır. Namaz hakkında çok sayıda ayet ve hadis vardır. Geçmişte namaz kılmamış kişiler namaz borçlarını kaza edebilirler.

Namaz kaza edilebiliyormuş diye bile bile namaz kılmayıp sonra kaza etmek olmaz. bU davranıştan uzak durulması gerekir.

Elde olmayan bir durumdan dolayı namaz kılınamamışsa kazası yapılmalı, kılınamayan namaz içinde Allah’tan af dilemeli,tövbe istiğfar etmeli.

Namaz borcu olduğunu bilen bir kişi de namazlarını hemen kaza etmelidir. Çünkü ölümün ne zaman geleceği belli olmadığı için ahirete namaz borcu ile gidilmemelidir.

KAZA NAMAZI NASIL KILINIR?

Kaza namazının belli bir vakti yoktur.

Hangi namazın kazasını kılacaksanız o namazın farzını kılmalısınız.Yani kaza namazı derken kaçırdığınız namazın farz olan rekatını kılacaksınız.

Sabah namazı 2, öğle namazı 4, ikindi namazı 4, akşam namazı 3, yatsı namazı 4 ve vitr 3 olarak kılınır.

Kaza yapacağınız namaz sabahsa illa bunu sabahleyin kılacaksınız diye bir kaide kural yoktur. Her zaman kaza namazı kılabilirsiniz.

Kaçırdığınız namaz çoksa her vakit sonra bir de o vaktin kazasını kılabilirsiniz.Yani öğl namazını kıldınız,ardından bir de öğleyin kazası olarak 4 rekat kılabilirsiniz.

Böylece borçlarınız ödenmiş olur,Allah kabul etsin inşallah.

kaza_namazi_nasil_ve_nezaman_kilinir