Yediğimiz besinlerin herbiri ayrı ayrı kaloriye ve ayrı ayrı özelliklere sahiptirler.Bazı gıdaları yediğimizde tokluk duyarız ama bazı gıdaları yediğmizde doyduğumuzu anlayamayız.Kilo verdiren yiyecekler hangileridir?

Siyah fasulye
Siyah fasulye lif ve protein açısından oldukça zengin olmasına rağmen hiç yağ içermez. Doğada koyu renk yüksek oranda flavonoid içeriğini gösterir ve araştırmalar bu maddenin karın bölgesindeki yağların yakımını hızlandırdığını göstermektedir.

Göbeğe karşı armut
En tatlısı ve sulusu dahi olsa bir armut lif açısından zengin ve kalori açısından oldukça fakirdir. Kahvaltıdan, öğle yemeğinden ve akşam yemeğinden önce 1 armut yiyebilirsiniz. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde genellikle karın bölgesinde depolanan hayvansal yağların yakımını hızlandırır.

Patlamış mısır
Tatlandırılmamış ve tuzlanmamış olmak kaydıyla garip görünse de mısır patlağı da zayıflamaya yardımcıdır. Tam tahıl gibi maddeler içerdiği için genel Sağlık için önemlidir.


Soğuk patates

Patates salatasında kullanılan soğumuş haşlanmış patatesler mayonez kullanmadığınız takdirde sıcak olanlara oranla daha az glisemik içeriğe sahiptir. Bu besin soğuduğunda içindeki lifler yapı değiştirir ve kolayca çözünebilir hale gelir.

Yemişler ve çekirdekler
Fındık ve kuruyemişlerin yarısı yağ olmasına rağmen bu yağlar doymamış olduğu için kilo yapıcı özellik göstermez. Aksine obeziteyi engeller ve aşırı kiloların depolanmasını önler.

Çay Çay, zayıflatıcı etkisi bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış bir içecektir. Beyaz Çin çayı, yağ hücrelerinin kapasitelerinin %70’i kadar daha az yağ depolamasını sağlar.

Elma sirkesi yağları yakıyorElma sirkesi yağları yakma konusundaki popüler ürünlerden biridir. Ancak aşırı keskin olması nedeniyle fazla tüketimi mide için zararlı olabilir. Salata soslarında kullanmak önerilmektedir. Asetik asit yağları yakar ve depolanmasını önler.