Detokslar vücuttaki zararlı maddelerden kurtulmak için yapılır. Kışın biriken kilolar ve ödemi üç günlük kısa bir detoks programıyla atabilirsiniz. Kiraz Detoksu Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır?

Kiraz Detoksu Nasıl Ve Ne Zaman Yapılır?

Detokslar vücuttaki zararlı maddelerden kurtulmak için yapılır. Kışın biriken kilolar ve ödemi üç günlük kısa bir detoks programıyla atabilirsiniz.

Bu konuda oldukça meşhur olan bir isim var; Ahmet Maranki. Yaptığı detokslar gündemde olan isim Ahmet Maranki’nin detoks’larını uygulayan birçok kişi var.
Tam mevsimi olan kiraz detoksunun nasıl yapıldığını açıklıyoruz.

Bu detoks programına başlamadan bikaç gün önce hayvansal gıdaları,konsatre ürünleri çay,asitli içecek ve beyaz ekmek tüketmeyin.

Ahmet Maranki’ye göre ayın çekimlerinin etkisi olduğu için her zaman her detoks yapılmaz.
Kiraz detoksunun yapılması gereken tarihler; 9-10-11 Temmuz tarihleri.

Ayrıca bu kürün yapılması gereken diğer tarihler de şöyle;

25-26-27 temmuz

8-9-10 ağustos

24-25-26 ağustos tarihlerinde kiraz detoksu yapılabilir.

Kahvaltı: 3 bardak bitki çayı ve kilosu 60-70 arasında olanlar 500 gram, 70’ten fazla olanlar ise 1000 gram kiraz tüketmeli.
Öğle: 3 bardak bitki çayı ve kilosu 60-70 arasında olanlar 500 gram, 70’ten fazla olanlar ise 1000 gram kiraz tüketmeli.
Akşam (Gün batımı sonrası): 3 bardak bitki çayı ve kilosu 60-70 arasında olanlar 500 gram, 70’ten fazla olanlar ise 1000 gram kiraz tüketmeli.
Üç gün boyunca devam eden kiraz detoksunda, her öğünde en az 3 fincan yeşil çay ya da muhtelif bitki çayları (biberiye, karabaş, kantaron ve adaçayı) ve PH seviyesi yüksek, kaliteli, alkali sular bolca tüketilmelidir (En az 1,5-2 litre). Bitki çaylarında tatlandırıcı olarak sadece çiçek balı kullanılmalıdır.
Kiraz seçerken çok tatlı olan Napolyon kirazı yerine daha doğal, sarımtırak, beyaz ve küçük kirazlar tercih edilmelidir.

ÖNEMLİ NOT: Bu bir iyileştirme yöntemi değildir sadece sağlıklı yaşam önerisidir.

kiraz_detoksu_nasil_yapilir