Kış hazırlıkları ev hanımları için yorucu ama sonrası için rahatlatıcı bir uğraştır. Yazın sebze ve meyvelerin bol bol olduğu zamanda,bu lezzetleri kışın da yemek için kış hazırlıkları yapılır. Kış Hazırlıklarında Neler Yapılır?

Kış Hazırlıklarında Neler Yapılır?

Kış hazırlıkları ev hanımları için yorucu ama sonrası için rahatlatıcı bir uğraştır. Yazın sebze ve meyvelerin bol bol olduğu zamanda,bu lezzetleri kışın da yemek için kış hazırlıkları yapılır.

Yazın yapılan bu hazırlıklar ağustos ayının gelmesiyle başlar.

KIŞ HAZIRLIKLARINDA NELER YAPILIR?

Tarhana kışın sofralarımızın vazgeçilmez bir çorbasıdır. Tarhana yapımı biraz zor olsa da gayet lezzetli ve besleyicidir.

Domates kurusu kışın kahvaltılık için güzel bir öneri. Kuru domatesleri sıcak suda ıslattıktan sonra,ceviz,domates biber salçası,baharat atarak robotta çekilir ve ekmeklere sürülmelik güzel bir çemen olarak yenilir.

Kuru dolma vazgeçilmez lezzetlerimiz arasındadır. Aktarlardan alınabilen kuru patlıcan kuru biberi evde de kendiniz kurutabilirsiniz.

Salça türk mutfağının olmazsa olmazıdır. Kendi yapımı salça kullanmayı tercih eden hanımlar kışlık hazırlıkları yaparken salçayı asla unutmazlar.

Kışın bulunamayan sebzeleri de dondurucuya koyarak bu lezzetlerden kışın da faydalanabilirsiniz. Örneğin bezelyeyi buzdolabı poşetine koyarak dondurucuya koyun ve kışın da rahat rahat kullanın.

Dondurucuya konulanlar arasında barbunya da çok tercih edilir. Yemeğini sevenler için barbunya da kış hazırlıkları için ideal bir öneridir.

Kırmızı biberden yapılan salça haricinde soslar da tercih edilen bir hazırlıktır. Kahvaltıda kullanılan kırmızı biberli soslar hem iştah açar hem de lezzetlidir.

Erişte sevenler için evde erişte de kolayca yapılabilir. Kışlık hazırlık listesinde erişte de mutlaka bulunur.

Kışlık hazırlık denince akla ilk turşu gelir. Türlü türlü turşular renkli görüntüsüyle de gayet iştah açıcı ve güzel görüntüsüyle gönülleri fetheder.

Reçeller kahvaltı sofralarının tacıdır. Hemen hemen her şeyden reçel yapılabilen reçeller özellikle vişne,incir,çilek,portakal kabuğu tercih edilebilir.

Acılı ezme kışlık hazırlıklar listemizin sonuncusuydu. Haydi kolay gelsin…

IMG_4526