Yapılan araştırmalar doğru bildiğimiz şeyleri yanlış olarak değişebiliyor.En çok doğru olarak bilinen kızartma kalbe zararlı olduğu doğrusu yanlış mı? Kızartma kalbe zararlı mı? Kızartma kalbe zararlı değil mi?

KIZARTMA KALBE ZARARLI MI?

İspanya’da yapılan bir araştırmada zeytinyağı ve ayçiçek yağında kızartıldığı sürece, kızarmış yiyeceklerin kalp için düşünüldüğü kadar kötü olmayabileceği sonucuna varıldı.

Madrid Otonom Üniversitesi’ndeki uzmanların 40 bini aşkın yetişkin üzerinde yaptığı araştırmaya göre, zeytinyağı ya da ayçiçek yağında kızartılan yiyecekler kalp hastalığı ya da yeme alışkanlıklarına bağlı erken ölümlere yol açma riskini artırmıyor. Ancak, uzmanlar bu durumun hayvansal yağlar için geçerli olmadığına dikkat çekiyor.

11 yıl süren araştırmanın başlangıcında katılımcıların hiçbirinde kalp hastalığı yoktu. Araştırmada, katılımcılara normal bir hafta boyunca neler yedikleri ve yiyecekleri nasıl hazırlayıp, pişirdikleri soruldu. 11 yılın sonunda, 606 katılımcıda kalp hastalığına rastlandı ve 1134’ü öldü.

KIZARTMAYLA DEĞİL YAĞIN TİPİYLE ALAKALI

Kalp hastalığına yakalananlar incelendiğinde de, hastalıklarla kızarmış yiyecekler arasında bir bağa rastlanmadı. Uzmanlar da bunun kızartmalarda kullanılan yağın tipiyle ilgili olduğu sonucuna vardı.

Çalışmayla ilgili bir yazı kaleme alan Almanya’nın Regensburg Üniversitesi’nden Profesör Michael Leitzmann, “Bu araştırma, kızarmış yiyeceklerin kalp için kötü olduğu algısının, eldeki kanıtlarla desteklenmediğini gösteriyor” dedi.