Kızartma yağını tekrar tekrar kullanak zararlıdır.Yağın renginin koyuluğuna bakarak kullanılaz olduğunu anlaşılır.Kızartma yağı eskiyince lavaboya dökkülür mü? Kızartma yağı lavaboya dökülür mü?

Geri dönüştürülmeyen bitkisel atık yağlar, Türkiye’nin su kaynakları ile denizlerinde ciddi tehditler oluşturmakta ve lavaboya dökülen bir litre kızartma yağı, bir milyon litre suyu kirletmektedir.

Bir litre bitkisel atık yağ bir milyon litre içme suyunu kirletmekte ve kullanılmış bitkisel yağlar evsel atık kaynaklı su kirliliğinin %25’ini oluşturmaktadır. Su yüzeyini kaplayan ve havadan suya oksijen transferini önleyen bitkisel atık yağlar; denizlere, akarsulara ve göllere ulaşarak canlı türlerine zarar vermektedir. Bu kirlenmenin 20 yıl içerisinde deniz, akarsu ve göllerde devam eden yaşama büyük zararlar vereceği öngörülmektedir.

Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 650 bin ton civarında bitkisel yağ üretimi yapılıyor. Bu miktarın yaklaşık 350 bin tonu bitkisel atık yağ olarak karşımıza çıkıyor. Çevre ve Orman Bakanlığının 2007 rakamlarına göre sadece 2500 tonu geri kazanılmıştır. Bu rakam, bitkisel atık yağların %1’i bile değildir.

350 bin tonu bitkisel atık yağ, geri kazanım tesislerinde işlenerek motorin olarak üretilseydi, Çevre ve Orman Bakanlığının verilerine göre Türkiye’nin kazancı yaklaşık 1 milyar dolar olacaktı.

Bitkisel atık yağların küçük bir kısmı dolaylı yollardan toplanıp sabun yapılıyor. Büyük bir kısmı ise lavabolardan dökülerek akarsu ve denizleri kirletiyor. Sudaki oksijeni kestiği için canlıların ölmesine sebep oluyor.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından lisanslı bitkisel atık yağ geri kazanım tesisleri vardır. Bu tesisler ülke çapında faaliyet göstererek, topladıkları atık yağları ekonomiye tekrar kazandırmaktadır. Evlerde biriktirilen 5 litre atık yağı kapınızdan alıyorlar. Ayrıca kurumlara, lokantalara, restoranlara vb. yerlere 60 litrelik bir bitkisel atık yağ toplama bidonu veriyorlar, dolduğunda gelip alıyorlar.

Vatandaşların Türkiye’deki atık yağların geri kazanımı ve dönüştürülmesi konusunda hassas olması gerekmekte, bitkisel atık yağların doğa ve sağlık üzerinde yarattığı tehlikeler karşısında harekete geçmesi gerekmektedir.