Kul hakkı, bir başkasının hakkına tecavüz etmek, hakkını yemektir. Kul hakkı Allah’ın affetmediği bir günahtır. Çünkü bu günahı kişi Allah’a karşı değil bir başkasına karşı işlemiştir. O yüzden Allah kişileri birbirine bırakır. Kul Hakkının Önemi Nedir? Kul Hakkı Nasıl Ödenir?

Kul Hakkının Önemi Nedir?

Kul hakkı, bir başkasının hakkına tecavüz etmek, hakkını yemektir. Kul hakkı Allah’ın affetmediği bir günahtır. Çünkü bu günahı kişi Allah’a karşı değil bir başkasına karşı işlemiştir. O yüzden Allah kişileri birbirine bırakır.

Haksızlık edilen kişi ister affeder ister affetmez. Bu onun bileceği bir iştir. Ama affetmezse kimsenin ona baskı yapmaya hakkı yoktur. Çünkü hak haktır. Hakkın küçüğüne büyüğüne bakılmaz.

Müslümanların en fazla yanıldıkları, aldandıkları, boşverdikleri alanlardan biri de kul hakkıdır. İnsanın birbirine pekçok sebeplerle hakkı geçebilir. Çünkü insan olmanın gereği beraber yaşamaktır. Beraber yaşanan ortamlarda illaki birbirinin hakkına girme, hakkını çiğneme kendiliğinden oluşagelmiştir. Özellikle sıra beklenen yerlerde insanları bekletmemek, arkamızdaki insanları da düşünmek gerekir.

Otobüse, dolmuşa bineceğimizde paramızı önceden hazırlamak, şoföre bozuk para vermek, işimizi çabucak bitirip çıkmak, doktor sırası beklerken sıramız gelmeden içeriye girmemek gibi basit ama önemli hususlarla bir nebze başkasının hakkına girmemiş oluruz. İnsan en fazla ailesinin yanında durduğu için en dikkat etmesi gereken alan aile alanıdır. Kendi eşine çocuklarına karşı nazik, kibar, saygılı davranmak, onları üzmemek, gönüllerini incitmemek görevimiz olmalıdır. Kimsenin istemediği şeyi yapmamak, onu rahatsız edecek davranışlardan kaçınmak da yine görevlerimiz arasındadır.

En fazla dikkat etmemiz gereken alan olan kul hakkına dikkatimizi arttırmalı, başka insanların hakkına girmemeliyiz. Allah gücümüzü, sabrımızı, dikkatimizi arttırsın inşallah. Selametle…

kul_hakkinin_onemi_nedir