Limon denince aklımıza ilk gelen C vitamini deposu olmasıdır. Türk mutfağında da limonu yemeklerimize, çorbalarımıza,balıklara çaya ve pek çok şeye sıkar kullanırız. Limonun Yararları Nelerdir?

Limonun Yararları Nelerdir?

Limon denince aklımıza ilk gelen C vitamini deposu olmasıdır. Türk mutfağında da limonu yemeklerimize, çorbalarımıza,balıklara çaya ve pek çok şeye sıkar kullanırız.
Vücudumuz için de limon çok faydalı bir gıdadır.
Özellikle hasta olduğumuz zaman limonu bol bol kullanırız ki hemen iyileşelim diye.
Limonun içinde bolca C vitamininin yanısıra B kompleks vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve lifle vardır.
Limonun içerisinde elmadan üzümden çok daha fazla miktarda potasyum vardır.
Limon bağışıklık sistemini destekler.
Potasyum açısından zengin olan limon kalp, beyin ve sinir fonksiyonlarının sağlığı için faydalı bir besindir.
Sindirim sistemine destek olur.
Sindirim sistemindeki toksinlerin atılmasında destekçidir.
Limon diş ve diş eti iltihabı hastalıklarına karşı koruyucudur. Fakat diş minelerine zarar vermemesi için limon tükettikten sonra dişler fırçalanmalıdır.
Limon cilt güzelliği içinde oldukça yararlı bir besindir.Cilt lekelerine karşı temizleyici özelliği olan limon,ciltteki kırışıklıkları da azaltır.
Kilo sorunu yaşayanlar limon suyundan faydalanabilirler.Limonun içerisindeki pektin lifi açlıkla başetmenizi kolaylaştırır.
Limon vücuda girip sindirim sisteminize ulaştığı zaman enerji verir ve aynı zamanda endişe ve depresyona karşı kalkan olur.
Sabah kalktığınız zaman kahve yerine ılık limon suyu içerseniz öğle sonu yorgunluğuna maruz kalmazsınız.

limonun_yararlari_nelerdirr