Yıllardır kravat takıp takmamak liselerde dert oluyordu. Bu dert sonunda öğrenci lehine sonuçlandı ve liselerde kravat zorunluluğu kalkacak gibi görünüyor. Peki kravat zorunluluğu ne zaman bitiyor. Kravat takmamak ne zaman başlayacak. Tabi şimdi akıllarda başka bir soru var kravat yerine ne takılacak? Bakalım kravatın serbest kalmasıyla yerine ne gelecek

Lisede kravat zorunluluğu kalkıyor
Milli Eğitim Bakanlığı kılık kıyafet serbestisinin ilk adımını hayata geçirmeye hazırlanıyor.
12 Eylül Darbesi’nden sonra yürürlüğe giren kravat takma zorunluluğu öğretmen ve öğrencilerin isteğiyle kaldırılıyor.

Türkiye’de okulların geneline yayılması amaçlanan yeni bir uygulamaya göre, öğrencilerin kravat takma zorunluluğu olmayacak. Çalışma, öğretmenlerin görüşü doğrultusunda şekillendirildi. Öğretmenler, kravatın artık bir formaliteye döndüğü, kravatların gevşek bırakılarak daha saygısız bir görüntü oluştuğunu belirttiler.

Star’da yer alan haberde, syrıca kravatlarla yapılan el şakalarının şiddete dönüştüğü gibi konularda sıkıntılar dile getirildi. Hem öğretmenlerden hem öğrencilerden aynı talep gelince Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki eğitim döneminden itibaren okullarda öğrencilerin mecburi olarak kravat takılmasını öngören şartı kaldırmak için çalışma başlattı. Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, yasağın güvenlik, görüntü ve sağlık gerekçeleriyle uygulanması gerektiği belirtildi.