Hamilelik zamanı mutlu sonla bitip bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren lohusalık dönemine girmiş olursunuz. Bu dönem anne için oldukça hassas bir dönemdir. Maddi ve manevi cici anne kendisine çok dikkat etmelidir. Lohusalıkta Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Lohusalıkta Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hamilelik zamanı mutlu sonla bitip bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren lohusalık dönemine girmiş olursunuz. Bu dönem anne için oldukça hassas bir dönemdir. Maddi ve manevi cici anne kendisine çok dikkat etmelidir.

Cici anne bu lohusalık döneminde ilk önce kendi sağlığına çok dikkat etmesi gerekir. Kendisini hiç üşütmemeli,ayağından çorap,terlik,patik çıkarılmamalıdır. Annenin üşümesi bebeğinde bundan etkilenmesine sebep olur.

Lohusalıkta kabız olmamaya dikkat edilmesi gerekir. Kabız olmamak için de bol miktarda sıvı tüketilmesi gerekir. Hareketli olmaya çalışın. Bol bol sebze ve meyve tüketin.

Anne, bu dönemde dış üreme organlarını çok iyi temizlemesi gerekir. Bunun için doktor suya karıştırılıp kullanılacak ilaç verecektir. Tuvaletten sonra temizliği bu suyla yapmanız gerekir.

Temizliği önden arkaya doğru yapmanız gerekmektedir.

Temizliği yaptıktan sonra o bölgenin kuru olmasına çok dikkat edin.

Pedinizi sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

Ellerinizi bol suyla yıkayınız.

lohusalikta_dikkat_edilmesi_gerekenler