Lokma tatlısını özellikle Ramazan ayında pastanelerin önünde sık sık görürüz. Kocaman kazanlarda yapılıp kızartılır,şerbetlenir ve sevenleri için hazırlanır. Lokma tatlısını evde de yapmak mümkündür. Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır? Evde Lokma Tatlısı Yapımı

Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır? Evde Lokma Tatlısı Yapımı

Lokma tatlısını özellikle Ramazan ayında pastanelerin önünde sık sık görürüz. Kocaman kazanlarda yapılıp kızartılır,şerbetlenir ve sevenleri için hazırlanır. Lokma tatlısını evde de yapmak mümkündür.

Evde lokma tatlısı yapmak isteyenler için lokma tatlısının tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

LOKMA TATLISI TARİFİ

MALZEMELER

* 2 su bardağı un
* 1 su bardağı su
* 1 çorba kaşığı kuru maya
* 1 adet yumurta
* 1 su bardağı sıvıyağ
* 2 adet kesme şeker
* 1 tutam tuz

ŞERBETİ İÇİN
* 2,5 su bardağı su
* 2,5 su bardağı şeker

YAPILIŞI

Lokma tatlısını yapmaya ilk önce şerbeti hazırlamakla başlayabilirsiniz. Şerbeti yapıp içine bir tatlı kaşığı limon suyu katın. Soğuması için bir kenara alalım.

Bir su bardağının içine şekerleri,koyup eritin. Karışıma mayayı da ekleyip mayalanmasını bekleyin.

Unu geniş bir kabın içine alıp, mayayı ve şekeri erittiğimiz suyu unun ortasına dökün. Hamuru yumuşak bir kıvam elde edene kadar yoğurun. Yumuşacık bir kıvam elde edince üzerine bir bez örterek hamuru dinlenmeye alalım.

Sıvıyağı derince bir kızartma kabına alıp kızdırın.Hamurdan küçük parçalar alıp kızartma kabına alın ve kızrınca yağını süzüp hemen soğuk şerbetin içine atın. Şerbeti çekince servis tabağına alabilirsiniz.
AFİYET OLSUN

lokma_tatlisi_nasil_yapilir