Londra olimpiyatlarında sıra eskrim sporuna geldi. Londra 2012 eskrim müsabakalarında. google doodlesi ve londra 2012 eskrim programı

Eskrim, kılıç ile yapılan bir dövüş spor türüdür . Eskrim sporu orta çağlarda kılıç ile yapılan düello müsabakaları sonucu gelişerek günümüze kadar gelmiş ve olimpiyat oyunlarına dahil olmuştur.

Londra 2012 Eskrim Video
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=z_1PR8iDJoQ[/youtube]

Londra 2012 Eskrim Yarışmasını canlı izlemek için tıklayın

Eskrim sporunda kullanılan 3 tür oyun vardır. Bunlar

Flöre : 1,1 metre uzunluğunda, ucunda küçük bir düğme ve çan biçiminde bir koruyucusu bulunan ince bir silahtır. En fazla 500 gram ağırlığındadır.
Epe : 110 cm ve yaklaşık 770 gram olup, tası flöreye göre daha büyüktür. flöreden daha keskin ve ağır bir silahtır. Epede dürtüşler yalnızca silahın ucuyla yapılır ve giyside iz bırakmaz. Karşılaşma genel düello kurallarıyla yapılır ve özel sınırlamalar yoktur. Rakibin herhangi bir yerine yapılan dürtüş puan olarak değer kazanır. Aynı anda yapılan vuruşlar iki tarafa da sayı kazandırır.
Kılıç: hem dürtme, hem de kesme silahı olarak kullanılır. Düz ve yassı olan kılıcın yarı yuvarlak bir koruyucusu vardır. Rakibin belden yukarısına kılıcın ucuyla ya da kenarlarıyla yapılan vuruşlar sayı kazandırır.

Eskrim sporunda kullanılan elbise ve donanımları şöyle sıralayabiliriz. Yüz ve tüm başı korumak için kafes şeklindeki bir başlık sağlam koruyucu bir yelek ve yine sağlam ve yumuşak şekilde dizayn edilmiş eldivenlerdir.

2012 londra eskrimde türkiye yer almayacak. ince bir spor olan eskrim gelecek senelerde türkiyede gelişmeye başlayacak olan bir spor türüdür