Doğumdan sonra bebek hemen emzirilmesi için anneye verilir ve anne bebek arasındaki çok özel bu bağ kurulur. Bu bağın kurulması başlarda biraz zor olabilir. Anne doğumdan sonra halsiz,yorgun,bitkin ve ağrılar içindedir. Anne emzirme sırasında başka bir sorun da yaşayabilmektedir. Meme Ucu Çatlağına Neler Yapılabilir?

Meme Ucu Çatlağına Neler Yapılabilir?

Doğumdan sonra bebek hemen emzirilmesi için anneye verilir ve anne bebek arasındaki çok özel bu bağ kurulur. Bu bağın kurulması başlarda biraz zor olabilir. Anne doğumdan sonra halsiz,yorgun,bitkin ve ağrılar içindedir. Anne emzirme sırasında başka bir sorun da yaşayabilmektedir.

Memenin ucu yara olan annelerin canı çok yanar.

Bebek aç olduğu için emmek isteyecek,daha yeni emmeye başladığı için emerken annenin canının yanmasına neden olacaktır.

Bu durumları yaşamak için birkaç öneri paylaşıyoruz;

* Susam yağı meme ucu çatlaklarına ve yara oluşmasına engel olur. Hamileliğin son günlerinden itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz.

* Ayva çekirdeklerini biriktirip, ılık bir suyun içine koyun. Bu kıvam jel haline gelince bebeğinizi emzirmeden önce bu kıvamı memelerinizin ucuna sürebilirsiniz.

* Bebek hiç emmeden önce kuru soğanı ortadan ikiye kesip meme uclarınıza sürün. Hem mikroplarını öldürür hem de yara oluşmasını engeller.

* Has zeytinyağı bulabilenler de meme uclarına sürerlerse çatlak oluşumunu engellemiş olurlar.

* Meme ucu çatlağına kavanozda satılan tahinin kapağında kalan yağı sürdüğünüzde çok çabuk iyileşme göstediği görülmüştür.

Meme ucu çatlağına doktorların tavsiye ettiği kremler var ama bebek emdiğinden dolayı içi rahat edemeyen yeni annelere doğal ilaçlar tavsiye ettik.

Ama her bünyede aynı etkiyi gösterir mi bilinmez.

meme_ucu_catlagine_dogal_cozumler