Yemeklerden sonra midede yanma hissedenler bu haber sizler için. Çok güzel bir akşam yemeği yediniz ve n n .çççnc onrası malesef hüsran. İlaç kullanmak istemiyorsanız yapacağınız bazı şeyler mide yanmanızı azaltabilir. Mide Yanmasına Karşı Neler Yapılabilir?

Mide Yanmasına Karşı Neler Yapılabilir?

Yemeklerden sonra midede yanma hissedenler bu haber sizler için. Çok güzel bir akşam yemeği yediniz ve sonrası malesef hüsran. İlaç kullanmak istemiyorsanız yapacağınız bazı şeyler mide yanmanızı azaltabilir.
Mide yanması olan kişi yemek yemeyi aceleye getirmemesi gerekiyor. Ağzına küçük lokmalar alıp,çok fazla çiğnemesi lazım. Aceleyle yemek yemek midenin sindirimini zorlaştırır.

Sofradan çok doymadan kalkmak mide yanması olan kişi için rahatlatıcı bir yöntemdir. Mide çok dolu olmadığı takdirde rahatça sindirim görevini yerine getirir.

Akşam yemeğinizi çok geç yemeyin. Yemekle yatmanız arasında en az 3 saat olmalıdır.

UZAK DURULMASI GEREKENLER

Kızartmalar,ağır yağlı, fazla kremalı ya da soslu besinler,sütlü çikolata, daha az yağ içeren bitter çikolataya oranla daha tehlikeli olduğundan çikolata sevenler genelde sütsüz olanını tercih etmeli. Kahve, çay ve kola gibi içecekler hassas mideyi yorar. Eğer mide yanmasından şikayet ediyorsanız ve kahve içmeden yapamıyorsanız kafeinsiz kahveyi tercih edin. Gazozlu içecekleri ve asitli meyve sularını tüketmemeye çalışın.Yemek yerken çok sıcak ve çok soğuk olmamasına dikkat edin. Alkol kullanmaktan kaçının. Çiğ soğan ve çiğ meyve de mide asidini artıran etkenlerdendir.

MİDE YANMASINA İYİ GELEN BESİNLER
Karnabahar,patates,elma sirkesi,maden suyu,ıspanak,zeytinyağı,baklagil,muz,meyankökü mide yanmasına karşı iyi gelen besinlerdir.