Günümüzde gıda çok önemli bir konu haline geldi. Yediğimiz gıdaların içerisinde yararlı maddelerden çok zararlı maddeler yer almaya başladı. Gıdalarda kontroller yapılsa da bu yeterli olmuyor. Ne yediğimize,yediğimiz gıdanın içeriğine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Mısır Şurubu Nedir? Mısır Şurubunun Zararları Nelerdir?

Mısır Şurubu Nedir? Mısır Şurubunun Zararları Nelerdir?

Günümüzde gıda çok önemli bir konu haline geldi. Yediğimiz gıdaların içerisinde yararlı maddelerden çok zararlı maddeler yer almaya başladı. Gıdalarda kontroller yapılsa da bu yeterli olmuyor. Ne yediğimize,yediğimiz gıdanın içeriğine çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Mısır Şurubu Nedir?

Mısır şurubu, mısır nişastasının işlemden geçirilmesi ile elde ediliyor. Nişasta parçalanarak glikoza, ardından glikoz fruktoza dönüştürülüyor. Mısır şurubu, yüzde 80 oranında fruktoz, yüzde 20 oranında glikozdan oluşuyor. Fruktoz, glikoza göre daha güçlü bir tatlandırıcı olduğu için daha az kullanılması yeterli oluyor ve dolayısıyla üretimde maliyeti düşürüyor.

Mısır Şurubunun Zararları Nelerdir?

Mısır şurubu ile beslenen insanların özellikle karın bölgelerinde yağlanma oluyor ve bu yağlanma beraberinde birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Şeker hastalığına yakalanma oranı artıyor, yüksek kolesterol,kansızlık,kalp büyümesi ve karaciğer yağlanmasına sebep oluyor.

Ayrıca pankreas kanseri başta olmak üzere birçok kansere yakalanma riski artıyor.

Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen mısır şurubu 1,5 kğ iken, bizde bu oran kişi başına 6 kğ’dir.

Mısır Şurubu Hangi Gıdalarda Bulunur?

Şekerlemeler,sakızlar,aromalı gazlı içecekler,bisküviler,gofretler,çikolatalar,kek,meyve suyu,gazoz,kola,pasta,fındık fıstık ezmeleri,reçel,baklava,kadayıf,şekerpare gibi paketlenmiş hazır gıdalarda kullanılıyor.

misir_surubunun_zararlari_nelerdir